| maaaaaaaaaaa a întrebat:

Cum as putea sa incerc sa nu mai chiulesc de la ore sunt in clasa a 9-a si in liceu este de rau daca aduni absente, am mai pus intrebare aceasta acu un an, intr-a 8, aveam aceiasi problema, deci cum sa rezist la ore?big grin

Răspuns Câştigător
| Mandy a răspuns:

Ma bucur ca incepi sa-ti dai seama de greseala.asta e primul pas. deci, incearca sa te imprietenesti cu cat mai multi colegi, si incearca sa fii atent la lectii, pentru ca de obicei chiulitul practica atunci cand nu ai tema, sau te asculta si nu stii...sau cand nu te intereseaza o lectie. Sfatul meu este sa te implici, eventual incearca sa te duci la o olimpiada. va fi distractiv.vei chiuli, numai ca de data asta "sa inveti pentru olimpiada"laughing. Sper sa te ajute. te pup:*

1 răspuns:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu crezi ca e o intrebare cam deplasata? Chiulesti pentru ceva, banuiesc ca nu chiulesti ca sa stai pe o banca in parc sa urmaresti norii si pasarile.Inlatura motivul pentru care chiulesti si incet vei scapa de cum sa ii spun, de chiulitul in sine.Anturajul, viciile etc, scapa de ele sau inlocuieste-le cu altceva dar ceva ala sa te tina la scoala, la ore.Esti si tu contient ca absentele = bad things deci un inceput e si ala, faptul ca constientizezi asta. Se poate.Bafta!