| Anonimul1819 a întrebat:

Buna! Cum as putea sa o conving pe mama sa mă lase să am o relație la 14 ani? Cu școala stau chiar foarte bine,sunt cea mai buna din clasă, citesc și exersez...Pe tatăl meu știu că nu pot sa il conving sa am o relație dar pe mama mă gândesc că poate este mai indulgenta și mă lăsa.Ea mi-a spus că nu trebuie sa stau cu gândul la el,că poate băiatul pe care îl plac mă înșeală sau vorbește cu alte fete pe ascuns,însă, vine vara și aș vrea să îmi fac o relație având în vedere că am timp liber și nu sunt stresata cu scoala.Eu deja plac și vorbesc cu un băiat, eu i-aș spune ei numai că nu știu cum să o conving sa fie de acord și să nu îi spună țaței...(Va rog sa nu mă judecați)

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este normal sa nu fie de acord. Esti prea mica pentru o relatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Relatie la 14 anisori?
Doamne fereste!
Ce naiba am face daca am dat dreptul unui copilas sa faca ce vrea cu viata lui, in situatia in care se stie ca nu au discernamant si nici nu pot realiza ca fac ceva rau sau interzis, de aceea sunt sub totala grija si raspundere a parintilor, sa fie educati si supravegheati serios, ca sa nu faca prostii si sa-si faca singuri rau.

Eu spun sa asculti de parintii tai, ca ai timp de relatii peste 3-4 ani, cand mai cresti si esti capabila sa intelegi ca "relatiile" la care te referi tu sunt pentru oameni majori, nu pentru coplasi de scoala generala.

| VoidEternal a răspuns:

Sunt de acord cu mama ta.

| Madaxo97 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......-parinti/, citește această întrebare si vei afla de ce părinții tai nu sunt de acord cu o relație de la vârsta ta.
Pentru ca se tem pentru tine, sa nu te delași cu școala, sa nu cumva sa te influențeze în rau baiatul, sa nu rămâi gravidă.
Nu prea ai tu nevoie de relație la 14 ani, maxim ceva inocent doar câțiva pupici si ținut de mâna, nu îți trebuie mai mult la vârsta ta, crede-mă, vei avea timp de relații si băieți fără numar dupa ce faci macar 16-18 ani, acum esti doar un copil la 14 ani, ar trebui sa mai copilărești puțin sau sa te axezi pe învățat în continuare, pentru un viitor mai bun.

| MistarGoGu a răspuns:

Daca cu tatăl tau este mai dificil macar mama sa iti cunoasca un pic acel prieten! Iesiti voi 3 in oras sa vorbească mama ta cu el eventual sa ii cunoasca familia! Daca este un băiat serios dintr-o familie linistită si care promite sa aiba cu tine strict o relație de prietenie atunci POATE mama ta va accepta!

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"sunt cea mai buna (sic!) din clasă"
"Eu deja plac și vorbesc cu un băiat"
Tare slabă trebuie să fie clasa ta!

| Irina0797 a răspuns:

Oameni buni, o relație la 14 ani cu un alt băiat de vârstă fetei este ceva perfect normal. Este un copi in pragul adolescenței, e normal sa dezvolte simpatii, sentimente de "indragostela" față de alte persoane samd. Părinții fetei sigur vor înțelege, sau cel puțin ar trebui pentru ca o relație la o asemenea vârstă este la fel ca si o prietenie mai strânsă, este ceva inocent. Părinții in schimb ar trebui sa vorbească cu fata lor despre îngrijorările care apar in mod firesc. Ceea ce mi se pare este ca atunci cand in aceasta întrebare a fost menționat cuvântul relație o multime de oameni s-au dus cu gândul la relații sexuale. E trist ca in anul 2024 e inca taboo, ca exista tineri care isi incep viata sexuala in adolescența. Varsta de 14 ani este una frageda nu ma înțelegeți gresit, dar cred ca domnișoara care a pus intrebarea își dorește un simplu prieten/ iubit.
Părinții ei ar trebui sa vorbeasca cu ea si despre subiectele mai delicate si sa o ajute sa faca alegerea corecta la momentul potrivit.
La această varsta daca copiii nu au parte de sprijinul părinților nu înseamnă ca nu vor face ceea ce nu este bine, ci o vor face fără știrea lor iar astfel se supun la mult mai multe riscuri.

| EduardEdiEdi a răspuns:

Ești prea mică pentru relații. Normal că nu!