| Bitzy a întrebat:

Bună!
Cum fac un rezumat?
Ce prezint la început, cuprins, încheiere?

4 răspunsuri:
| Clauvdgg a răspuns:

Pai povestesti pe scurt intamplarea.
Prezinti cele mai importante momentewinking
Bafta!

| Adam_Emanuel_1991 a răspuns (pentru Clauvdgg):

Hei asta chiar crezi ca este un razpun?! eu vreau pasi unui coneteriu literar de a 8a si tu imi dai un rezumat de a 2a pe bune, jalnic, jalnic

| anononon a răspuns:

La inceput prezinti situatia initiala(introducerea), precum si cronotopul actiunii(spatiul si timpul), dupa care urmeaza intriga(lucrul ce schimba cursul initial al intamplarilor); in cuprins prezinti desfasurarea actiunii, iar in incheiere deznodamantul(pe langa asta poti sa iti exprimi si opinia in legatura cu deznodamantul, dar si o concluzie personala sau o morala).

| Stanescu_Anutza_Micutza_1991 a răspuns:

Pai la inceput scrii introducerea(timpulsau locul unde se petrece actiiunea)
Al doilea lucru, cuprinsul (scrii cele mai importante lucrure, nu trebuie sa scoti totul pentru un rezumat)
Al trei-lea lucru, incheierea ( acolo prezinti : morala sau ce ti-a placut )
Bafta!