| CreatzaBắ a întrebat:

Buna,
cum sa imi conving mama sa ma lase sa port sutien?big grin
cum sa incep?
cum stiu ca ma va lasa?
va rog helpp
voi cum ati procedat?

Răspuns Câştigător
| Cherisheverything a răspuns:

Buna! Pai intr'o zi poti sa o iei la cumparaturi nu stiu. Si sa ii spui ca sutienele ti se par dragute. Sau ca ti'ai dori foarte mult unul, ca ai nevoie de o schimbare. Pur si simply spune'i si eu faceam la fel la inceput si ea s-a oferit in cele din urma happy Curaj!

14 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Mie mama mi l-a luat pe primul. Spune'i pur si simplu ca a sosit momentul sa porti, ca arata naspa prin bluza. Si app, daca nu ai ce baga in sutien mai bine nu purta, ca nu are rost.

| baru a răspuns:

Salut. Nu te grabi. Faptul ca vei purta sutien, nu te va ajuta deloc. Muschii, pieptului se vor, slabi, iar cand vei dori sa nu porti sutien, pieptul i-ti, va cadea, si va arata urat. Stiu ca nu sunt pe placul tau, dar aceasta este realitate. Dintr-un, alt punct de vedere, esti cu mult mai sexy, fara sutien decat cu sutien. Gandeste-te, si nu te supara pe mine. Pa

| smile a răspuns:

Pai eu nu i-am cerut permisiunea deoarece nu am considerat un lucru rau in faptul port sutien.Atunci cand mama a aflat ca purtam sutien nu mia reprosat nimic. Spune-i ca a sosit timpul si ca ai crescut si ai nevoie de un sutien

| gigiro a răspuns:

Pai ce argumente ai? Ai sanii asa de mari, incat necesita "hamuri"? Te-ai informat mai intai despre varsta, motivele, avantajele, dezavantajele purtarii sutienului? Sutienul e mai intai un obiect necesar, si apoi e unul de cochetarie. In ce categorie te incadrezi? Daca ai sanii mici si tari, nu ai nevoie toata viata de sutien. Daca nu e strict necesar, sutienul poate "puturosi" muschii din zona respectiva, si mai tarziu in viata nu-ti va mai fi bine.Nu vreau sa-ti spun mai multe, dar eu am o varsta foarte inaintata, nu am purtat sutien, iar sanii mei sunt ca de fecioara. Stii de ce? Am facut aproape zilnic exercitii de intarirea musculaturii. Mie, la varsta ta, mi-era groaza sa nu ajung o baba cu sanii lasati pana la buric.Colegele mele, care au purtat sutiene de mici, au niste sani.vai mama lor.

| andrei a răspuns:

Esti baiat?

| AndreeaaaaX a răspuns:

Paii...EU port de 2 ani sutien adica de al 12 anibig grin

Nu i-am cerut voie lui mami, pentru ca nu stiam ce raspuns ar putea sa-mi dea.Am decis ca daca eu vreau sa port, port. Apoi cand m-a vazut a spun acum trebuie sa cumpar mai multelaughing! Nu a fost impotriva.

Sau daca tu chiar ai vrea sa ii ceri permisiunea ai putea sa faci astfel:
Ii spui asa:

Mami, ma lasi sa port te rog frumos sutien! Ca eu cred ca a sosit momentul! Macar unul sa-mi cumperi! Te rog mult! Si in plus ce e rau in a purta un sutien?

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Fundita?

| Ðida a răspuns:

Pai mie mama mi-a luat sutien big grin Si apoi cand mai mergeam cu ea la shopping si mai vedeam un sutien dragut mi-l cumpara! Mai am si bustiere dar le port cand fac sport fiindca mi se par mai lejere...
Eu cred ca ai putea sa ii spui pur si simplu ca vrei sa porti sutien [adica fara sa te complici] sau ai putea sa iesi cu ea si "din greseala" sa gasesti un sutien care iti place si sa ii ceri sa ti-l cumpere si daca nu vrea sa faca acest lucru ii poti explica ca ai nevoie fiindca simti ca ai mai crescut si bla bla chatterbox...
Daca nici una din chestiile astea nu functioneaza poti strange tu bani si sa iti cumperi un sutien si apoi cu timpul sa afle si mama ta.
Sper ca ti-am fost de folos cu ceva >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am sanii destul de mari si am si sutien iar mama ma lasa sa il port dar daca tie tie rusine sa ii spui fa un lucru:cand este ziua spune-i unei prietene foarte bune sa iti faca pe linga cadoul ei cadou si un sutien iar daca intreaba mama ta ii spui ea a crezut ca sunt destul de mare si ca chiar port iar in cazul in care prietena ta va rade de tine si nu va accepta strecoara tu un sutien in cadoul ei sau daca nu strangi niste bani iti cumperi o bluza care ar trebui purtata cu un sutien si cumperi si un sutien si ii spui mamei tale ca ti le-a dat o colega pentru ca ei nu ii vin si apoi ii spui ca te duci sa o probezi iti pui sutienul apoi bluza pe tine si ii arati dupa care te duci si te schimbi dupa care ii arati mai bine bluza si pui si sutienul la vedere iar daca vede sutienul la vedere si nu iti spune nimic poarta in continuare acestea sunt doua dinte putinele metode de minti cu privire la purtarea sutienului invata sa minti daca nu poti sa iti cumperi obluza noua ia una pe care mama ta nu aprea vazut-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa nu porti. De exemplu eu nu port sutien decat de vreo 2-3 ori pe an. De ce? Fiindca pentru varsta mea am sanii destul de dezvoltati si, chiar daca nu i-as avea, din cauza sutienului mi s-ar lasa. Colegele mele, toate poarta sutien, dar se plang in continuare ca vai, Doamne, au sanii lasati si se vad foarte urat din punct de vedere estetic. Pe tine nu te obliga nimeni sa nu porti suten, dar cand or sa ti se lase si-o sa vrei sa nu mai porti sutien, uite azi, maine, nu se va mai putea pentru ca sanii nu vor mai sta cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asas

| Iuli_1498 a răspuns:

Daca tu crezi ca e timpul cumpara`ti si gata. e normal sa te laselaughing.
Ce e rau in asta? de ce te`ar impiedica?
La mine a fost simplu.mama mi-a cumparathee hee
Fii directa. zi`i clar ca vrei.big grin

| Molly_4841 a răspuns:

Eu am 12 ani si nu am sani foarte dezvoltati mi`e rusine sa-i zic ca vreau sa port bustiera mai toate fetele din clasa de la mine poatra sutien sau bustiera si mi`e rusine mai ales ca o fata de la mine din clasa care este scandura [adica nu are nimic de pus in bustiera sau in sutien] si totusi poarta bustiera nu inteleg de ce mai poarta si uneori imi doresc atat de mult o bustiera incat imi vine sa-i zic unei colege apropiate sa`mi dea una sad

| oanadragutza a răspuns (pentru Molly_4841):

Poi si spune-i colegei sa-ti dea unalaughing

| Denisa445 a răspuns (pentru Molly_4841):

Pai dacă ai o sora mai mare te-ai putea duce într-un magazin în care știi ca se găsesc bustiere. Cu o scuza ca ai nevoie de ceva în magazinul ala. După treci pe lângă bustiere și te uiți la ele și ii spui ca ai vrea și tu una pentru ca este drăguță. Iar dacă nu ai sora încearcă asta cu mama ta happy eu asa am făcut