| illloveyouforever a întrebat:

big grin
Mi-am luat o pisica.Adica nu am achizitionat-o inca, deaorece e prea mica si abia la 4 saptamani o voi putea lua. Dar trebuie sa o duc la bunici care stau la tara pentru ca mama mea nu ma lasa cu pisica in casa chatterbox. Cand o voi lua va sta cateva zile in casa pana ce vom merge la bunici.Cum o pot convinge pe mama sa ma lase sa tin pisica in casa?:-s

3 răspunsuri:
| SVD a răspuns:

Buna! Eu zic sa te gandesti mai bine pana sa te horatasti ca sa tii pisica in casa e chiar lucrul pe care il doresti.Sti,o pisica iti da multe batai de cap.Trebuie sa cureti parul lasat in urma pe covor,sa o inveti sa isi faca nevoile intr-un loc amenajat in casa(bineinteles ca o sa dureze pana o inveti si pana atunci va face pe jos),trebuie sa o duci la veterinar,sa o speli,sa o plimbi,sa o hranesti cu mancare speciala (care nu este tocmai ieftina) daca vrei sa fie sanatoasa sa o duci lunar la un control,sa o scapi de purici,etc. Daca esti in totalitate sigur/sigura ca poti indeplini aceste conditii,spune-i mamei tale ca esti gata sa iti asumi toate responsabilitatile si ca pisica nu o sa ii dea batai de cap,ca vei avea grija de ea exact ca de un copil. Apropo,daca mai ai vreo sora sau vreun frate mai mic, mai bine renunti la idee, fiindca parintii ingrijorati pentru copiii lor nu`s usor de induplecat. Sper ca te-am ajutat :*.

| Skittel a răspuns:

Zi-i ca o tii doar la tine in camera.promite-i ca nu o lasi in bucatarie, ca ai grija de ea., ca o sa o plimbi. fa rost de o cutie sau ceva unde sa isi faca nevoile ca sa nu iesi cu ea afara mereu...amenajeaza un loc in care sa manance mereu, chiar daca nu mananca numai acolo(dar ca sa vada mama ta) eventual pune-i si un nume ca sa o mai indulcesti pe mamica si zi-i ca o sa te porti cu ea ca cu bebelusul tau. Asta depinde cum e mama ta, daca nu merge milogeala asta care am scris-o mai sus cu ea, nu stiu ce poti sa faci. Acum sa te certi cu ea pentru o pisica e cam prea mult. Da` sper sa te fi ajutat tongue SUCCES

| Puff_5570 a răspuns:

Spune-i ca o s-o speli zilnic si ca n-o s-o lasi sa iasa afara...ca este un sufletel mik care are nevoie de o familie si vrei ca u sa i-o oferibig grinbig grinbig grin