| Badrock a întrebat:

Bună! Dacă aveți sau ați avut anxietate socială citiți va rog
Sunt în clasa a 12-a mai am aproximativ 2 luni și termin liceul
Doamna de filo mi-a pus doua note de 3, si imi asum aceste note
de ce zic ca îmi asum? fiindcă am lipsit de la orele ei, și asta nu am făcut-o doar ca îmi era mi-e lene sa nu ma duc
Doar ca îmi e frica de ea
Eu sunt o persoana mai timida, mai ales când citesc în clasa cu vocea tare îmi tremură vocea, nu mai am glas, simt frica sa nu ma judece ceilalți
Și când eram la ora ei, m-a pus sa citesc un paragraf micuț, și exact ce am spus mi s-a întâmplat
iar după ce am terminat de citit mi-a spus ca abia știu sa citesc, pe scurt m-a făcut sa îmi fie frica sa mai vin la orele ei
Acum sa nu credeți ca nu știu literele, ca citesc pe litere
Dar doar când trebuie sa citesc în fața unui grup atunci simt cea mai mare anxietate
Acum sincer, sunt asa stresata, mi-a pierit și motivația sa învăț pentru bac, deoarece ma gândesc dacă nu ma trece la vara asta de filo
Aveți niște sfaturi? As vrea sa iau niște pastile sa-mi diminueze frica asta, anxietatea
Am luat xanax dar sunt foarte puternice și nu prea ma ajuta

12 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Frica asta vine din iubirea de sine, din a nu fi judecat, din a avea o anumita statura buna in fata publicului, ceea ce e gresit, pentru ca tu nu esti asa, sufletul tau nu este liber sa se exprime. Ce e de facut: renunta la tine, nu incerca sa te mai vezi pe tine, concentreaza-te mai mult pe ce ai de facut si lasa sa zica lumea ce o zice, nu te mai gandi daca iese bine sau rau, ci incearca sa fii tu sincera, asa cum esti. Este greu, o sa fie greu sa renunti la tine, dar acea anxietate este intiparita bine in subcontientul tau, si trebuie scoasa afara, si asta o faci prin tarapia cu dragoste, adica, ajuta oamneii, ajuta pe oricine, iesi in strada, cu curaj si daca vezi o babuta care abia se taraie cu sacosa, ia-ti inima in dinti nu te mai gandi ce zic ceialti despre tine si ajuta babuta. Si facand asta de multe ori ai sa vezi ca o sa incepi sa simti dragostea si o sa iti piara frica si o sa ai mai mult curaj. Impuneti un pic de curaj, dar un curaj smerit si voit nu cu nervi. Ar fi multe de zis, dar nu stiu cum sa ma exprim si nu stiu cum sa te fac pe tine sa intelegi. Si eu am trecut prin anxietate, si inca am anxietate, dar lupt cu ea stiu cum trebuie sa lupt, si unde trebuie sa ajung. E un drum destul de lung, dar iti trebuie multa rabdare. Dar iubirea rezolva tot, daca ai iubire pentru toti si intelegere, scapi de frica si anxietate, dar e greu pana o dobandesti.

| Badrock explică (pentru slayer09):

Mulțumesc, și răspunsul dumneavoastră mi-a ridicat moralul

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu esti constienta ca lipsa de la orele de filologiae si notele de 3 te pot lasa corijenta sau chiar repetenta, taman acum intr-a 12 ca sa nu mai intri in BAC.
De ce nu pui mana sa inveti?
Ce dumnzeu faci toata ziua acasa?
Frica aia vine din lene, ca nu ai chef sa inveti.
Trezeste-te fetita, macar acum inainte de BAC, si ia scoala in serios ca nu-ti permiti sa lenevesti si sa ignori o materie care iti poate da toata viata peste cap.
Pentru atat lucru nu exista pastile, ci munca, toceala, invatare.

Hai cu spor la invatat, ca doar atat ai nevoie!

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Din punct de vedere profesional a actionat ireprosabil, nu stii sa citesti ai luat 3, nimic neobisnuit.
Din punct de vedere etic, trebuia sa inteleaga care este de fapt problema care te impiedica sa citesti cum trebuie, in cazul tau emotiile provocate de ceva psihic, trebuia sa se gaseasca o alta metoda de examinare.
Esti o victima a sistemului care in loc sa ofere elevilor aripi le spulbera cu nepasare si ignoranta, nu esti primul si nici ultimul elev.
Lucreaza cu psihicul tau ca pe viitor crede-ma ca tare greu o sa iti fie printre oameni. Pastilele nu rezolva decat pe moment cheia schimbarii e la tine, o spune cineva care a avut anxietate, timiditate iar cand a vazut situatiile vietii s-a schimbat treptat.mult succes vei avea nevoie

| Badrock explică (pentru DonEnnioSalieri):

Mulțumesc mult
M-ai făcut sa ma simt puțin mai bine
Daca toți ar avea gândirea ta...
Mulțumesc

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru Badrock):

Cu mare drag. Pune-te tu pe primul loc ca niciodata nu te vor pune altii iar majoritatea dintre oameni considera problemele astea niste abureli…
Din pacate profesorii au uitat ce rol vital joaca in dezvoltarea unui elev… e mai usor sa distrugi ceea ce el incearca sa cladeasca, ce prostie.

| FilipSorin a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Mai bine il putem pe Dumnezeu pe primul loc si apoi o sa ni se schimbe viata, asa mi s-a întâmplat si mie, l-am pus pe primul loc si El m-a ajutat in multe

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru FilipSorin):

De acord, cred in existenta Lui si in minunile pe care le-a facut si le face, doar ca nu intotdeauna credinta este raspunsul la intrebarile si necazurile noastre.
cand te doare capul grav ai doua solutii : credinta sau medicina, incercandu-le pe amandoua care crezi ca va functiona?

| FilipSorin a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Ba da, este
Doar trebuie sa ai credința, trebuie sa ai doar si puțin de tot credința, cea mai mica si se va intampla minuni
Pe mine intr o zi m-a durut măseaua mult, aveam o carie si m-am rugat Lui Dumnezeu sa ma ajute cu durerea si m-a ajutat, fara sa i au nimic, m-a si lasat durerea atunci dar tot revenise a 2 a zi si iar m-am rugat si m-a lasat
De fiecare data cand ii cer ceva El ma ajuta, scrie in Biblie un verset parca, am auzit o intr o predica asta dar nu mai stiu versetul si de unde este din biblie dar spune sa umbli in vreme buna cu Dumnezeu ca sa umble si El in vreme rea cu tine, si asa a fost
Eu am mers cu Dumnezeu in vreme buna iar El cu mine in vreme rea

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru FilipSorin):

Scurt si la obiect; mergi la medic cand te doare ceva sa vezi ce e sau te rogi asteptand?

| FilipSorin a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Ma rog așteptând

| rumi36 a răspuns:

Am si eu anxietate sociala si vreau sa iau ashwagandha, uita-te pe tiktok daca ai sau beneficiille sale pe google. Oamenii au raportat numai reacti pozitive