| sammie a întrebat:

Bună! Dacă cumva nu-mi fac temele, profa are voie să-mi pună o notă mică?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce intrebare imatură!
Normal că poate sa faca asta.
Intrebi de plictiseală?

| sammie explică (pentru darrio2007):

Care-i problema ta? Dacă crezi că întreb de plictiseală atunci de ce mai răspunzi? Ce hater ești. Trebuie să-ți spun problemele mele ca să înțelegi de ce întreb? Pf...

| sammie explică (pentru darrio2007):

Măcar gândești înainte să scrii?

| darrio2007 a răspuns (pentru sammie):

Probleme ai destule. Nu-ti faci temele. Am trecut de mult de stadiul cu temele pentru scoala.
Mai si intrebi daca iti poate pune nota mica.
Nu e normal, daca nu iti faci temele?

| darrio2007 a răspuns (pentru sammie):

Am gandit intotdeauna inainte sa scriu ceva. Nu ai gandit tu inainte sa postezi acea intrebare.
Vezi că la cărat nisip si ciment cu roaba, nu se cere multă scoală.
Dacă asta vrei de la viitorul tău.

| sammie explică (pentru darrio2007):

Uită-te să vezi că toți mi-au răspuns frumos. Nu au început să se tragă de șireturi cu mine. Am vrut doar un simplu răspuns, nu să fi arogant. Am întrebat pentru că mulți ziceau că nu e așa și m-am gândit să întreb să văd dacă e adevărat.
2. Nu te-am rugat să-mi spui care-mi este viitorul. '' Am gândit întotdeauna '', eu nu prea cred. La vârsta ta te tragi de șireturi cu elevi? Pf?

| sammie explică (pentru darrio2007):

Te dai în vânt că ești cineva și tu de fapt ești un nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Are voie, de ce nu ar avea?

| sammie explică (pentru suntserios):

Unii ziceau că nu și d-asta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, are voie.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nota se poate trece doar pe evaluarea cunoștințelor. Dacă în schimb te ascultă din lecția de zi iar tu nu știi îți poate da doi.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Vezi Ordinul nr. 5079/2016, art. 115, alin. 1:
"Instrumentele de evaluare se stabilesc în funcţie de vârstă şi de particularităţile psihopedagogice ale beneficiarilor primari ai educaţiei şi de specificul fiecărei discipline. Acestea sunt:

a) chestionări orale;

b) teste, lucrări scrise;

c) experimente şi activităţi practice;

d) referate;

e) proiecte;

f) interviuri;

g) portofolii;

h) probe practice;

i) alte instrumente stabilite de comisiile metodice şi aprobate de director sau elaborate de către Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice/inspectoratele şcolare, elaborate în conformitate cu legislaţia naţională."

| LucyiFer a răspuns:

De ce nu? happy
Profesorii au și ei drepturile lor, dar și obligațiile lor.
Și ce să vezi?
Obligațiile lor sunt chiar a vă pune note vouă. A pune notă elevului, nu e de fapt un drept, ci chiar o obligație. Asta înseamnă că obligația lui este ca pe baza unui set de evaluări multiple (evaluări scrise, orale, proiecte, implicare la clasă + comportament-adică dacă tu ești un factor perturbator în procesul ei de educație, poate și are această obligație de a mai scade din notă, printre care și efectuarea temelor), da, proful are obligația de a te nota/evalua. happy
Dacă în schimb tu nu o suporți pe profa, noi suntem aici, doar trebuie să ne chemi și noi vom veni.winking Evident că trebuie să dai și tu ceva la schimb, dar pactul este just.
Profa ta, poate fi o umbră pe un perete în școală, dacă noi intervenim.winking Evident decizia trebuie să-ți aparțină ție.
Salve!
Tibi Gloria Patri!