| bibyyy143 a întrebat:

DAU FUNDA! Va rog ajutati-ma si pe mine cu cateva informati despre batausi eu nu gasesc nimic! Trebuie sa scriu de ce sunt asa, cum am putea sai ajutam sa se schimbe, ce cred despre comportamentul lor, si tot ce mai stiti voi! va roog mult dau si funda si voturi! imi trebuie pana maine! multumesc anticipat!:X:* cat de putin imi poate fi de ajutor!

Răspuns Câştigător
| CarinaD a răspuns:

Cel mai adesea copiii învaţă bătaia ca mod de relaţionare de la un adult important din viaţa lor sau de la televizor. Modelul este calea cea mai răspândită de învăţare la copilul mic dar şi la cel mare.
Bătaia şi în general agresivitatea fizică pot fi de asemenea, încercări greşite ale copilului de a se apropia de o altă persoană. Contactul fizic, fie el şi de tip agresiv satisface o nevoie de bază a copilului, deşi ea este dusă la extrem.
Violenţa fizică poate fi de asemenea un semn al faptului că copilul nu cunoaşte alte modalităţi de soluţionare a problemelor şi mai ales pot fi un indiciu al faptului că el a învăţat în timp că această soluţie te scapă de multă bătaie e cap – în acest caz e bine să fii din nou atentă cine i-a prezentat un asemenea model.

1 răspuns: