| alexandrastietotul a întrebat:

Buna

dau funda+vot

Am 15 ani peste 2 luni jumate fac 16

Nu ma inteleg deloc cu mama mea iar tatal este decedat,ma cearta toata ziua si eu nu am nici o vina, ma bate ii pune pe frati mei sa ma bata, nu ma lasa afara, nu ma lasa de fiecaredata la scoala si nu reau sa pierd ani de scoala crying

Vreau sa ma mut la prietenul meu are 23 de ani si i-am vorbit cu parinti lui vrea sa ma ia la ei dar ai mei nicii nu sunt de acord sa fiu cu el pentru mama mea nimeni nu este bun toti sun vagabonti si fetele zdrente nu ma lasa sa am prieteni sau prietene, daca ma mut la el poate cineva sa ma ia de acolo? daca eu sustin ca vreau sa raman cu el oricesar intampla? uni zic ca pot ca daca zic ca vreau sa raman cu el nu are ce sa imi faca dar alti zic ca nu se poate sa raman la el ca ma va lua politia voi ce ziceti?

Cel mai bun si sigur raspuns va primi funda+vot

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Esti prea mica pentru a te muta cu un barbat de 23 de ani, mai indura putin acasa macar pana ce implinesti 18 ani cand poti lua decizii singura

| alexandrastietotul explică (pentru mona):

Nu mai suport,, nu mai pot! Nici tu nu ai suporta sad

| mona a răspuns (pentru alexandrastietotul):

Stiu cum e.....mai demult si eu aveam certuri acasa si imi venea sa ma duc cat vad cu ochii

| alexandrastietotul explică (pentru mona):

Nu intelegi cum este ca de cand te sti sa iei doar bataie sa nu ai voi sa ai prietene sau prietenii, sau sa iesi afara, macar nici s anul ma gandesc la gandul de discoteca.,.pe cand ea la varsta me aavea un copil si la mine nu se gandeste ca mi-a loat toata copilaria! crying(

| mona a răspuns (pentru alexandrastietotul):

Ai dreptate sa stii, ti-a luat toata copilaria cand trebuia sa fi un copil rasfatat si iubit in special de ce a care ti a dat viata

| valentingb a răspuns:

Un barbat de 23 ar trebui sa isi aleaga o fata mai mare. Tind sa cred ca mama ta are dreptate. Dar daca vrei, el, familia sa, te pot lua in grija, pe propria lor raspundere, sa te intretina ei, sa iti asigure toate cele necesare.
Se face un document legal cu politia, si poti sta la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebu-i sa vorbesti cu un psiholog despre problemele tale, e singura persoana in masura sa iti dea un sfat.

| d3javw a răspuns:

Daca ai 18 ani poti sa mergi in lumea larga .....ai cam multe probleme in viata dar crede-ma ca daca te muti la el nu ti le vei rezolva ba din contra...fa-ti curat in viata

| JIJ a răspuns:

Cred ca ai putea sa voorbesti cu un asistent maternal, te duci la primul centru de plasament, sau suni la politie si te plagi, apoi vei ajunge intr-un centru de plasament de unde te vor adopta parintii iubitului tau big grin.

| EUReKa a răspuns:

Depinde de cati ani, te poti muta la el, dar mama ta inca are putere legala asupra ta, si te poate lua inapoi, poti vorbi cu un asistent maternal, sa intocmesti un document prin care sa sustii ca esti abuzata [cred ca e nevoie si de un certificat medico-legal], astfel mama ta nu va mai avea putere legala asupra ta si vei fi data in plasament, daca prietenul tau si familia lui sunt de acord sa te ia, atunci o vor putea face legal

| alexandrastietotul explică (pentru EUReKa):

Am aproape 16 ani
si ce trebuie sa fac prima oara?

| EUReKa a răspuns (pentru alexandrastietotul):

Poti vorbi cu un agent maternal, cred ca te poate ajuta si politia, depinde peste cine dai