| AleAlexa321 a întrebat:

De ce sunt atat de criticate profilele de la uman? In fond conteaza si ce facultate faci, nu? Cand voi fi pusa sa aleg ma gandeam sa merg pe filologie, apoi la facultate sa dau la management.O profesoara zicea ca aleg bine, avand in vedere ca la filologie o sa invat foarte bine sa comunic, chiar si in alte limbi, iar la management voi invata sa ma descurc cu afacerile si asta iti prinde bine.Cei care sunteti la filologie, cum vi se pare? Sunteti multumiti? De ce se spune ca nu ajungi mai nimic daca esti la uman? Doar daca nu te straduiesti si nu inveti nu reusesti, nu?

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

In mare pentru ca la profilele de uman nu prea se invata nimic util si majoritatea absolventilor de management, comunicare, relatii publice si ise imi fac mie shaorma la pranz.

| maidatendragosteamea a răspuns:

Profesoara nu prea avea dreptate in ceea ce priveste alegerea.
Gandeste- te ca la filo din clasa a 11-a nu mai faci mate, fizica, chimie, iar la Facultatea de Marketing faci economie si mate.
Nu iti recomand sa te duci la filologie daca vrei la facultatea asta, mai degraba niste stiinte sociale, acolo faci mate pana in clasa a 12- a si mai pastrezi contactul cu stiintele exacte.
Iti vorbesc din experienta, am terminat si eu filo, inca bilingv, dar cand a venit vorba de alegerea facultatii, am fost limitata
Cand faci un profil ce are ambele stiinte, atat exacte, cat si sociale, ai mai multe optiuni. Asta e parerea mea.
Oricum, o sa te razgandesti de o mie de ori pana termini liceul in legatura cu facultatea.
Out of topic: ASE- ul nu e o facultate de viitor.
Multa bafta!