| anonim_4396 a întrebat:

De ce, voi, astia mai mari, cand vedeti o intrebare postata de cineva de 12 ani cum ca ar vrea un prieten incepeti sa faceti gat? Eu am 13 si vreau si eu un prieten. Si nu ma gandesc la chestii de genu : sex. si altele.
pa pa.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Stii ce implica o relatie de iubire(termen folosit la superlativ dar naoh go on). Da, printesa, presupune si sex.Nu o faci acum, nu o faci peste 6 luni dar deja cand trece un an de cand esti impreuna cu el, tipul s-ar putea sa se plictiseasca si sa te lase. Fete care se ofera sunt pe toate drumurile de ce ar sta dupa una care are perceptii din secolul trecut? Asa ca mai gandeste-te.La o anumita varsta, sexul este considerat pe langa o necesitate, o normalitate intr-o relatie.Acum,fiecare relatie e diferita, exista si exceptii dar in general cam asa merge treaba

| gigiro a răspuns:

"TU" nu te gandesti la chestii neserioase, cei care posteaza pe acest site, se gandesc in proportie de 99%. Cei mari " nu fac gat " cand intrebarea e frumos redactata, fara greseli gramaticale, fara prea multe of-uri si smile-uri. Cei mari, gandesc ca prietenia poate incepe si mai devreme, dar sa nu afecteze prea mult viata voastra. Prietenia la 12-13 ani, trebuie sa ramana doar o " prietenie ", sincera si nevinovata, si daca este reala, mai tarziu se poate transforma si in " legatura ".

| dink08 a răspuns:

Si cine te opreste sa ai un preten? Dar cautati unu tot asa 13-14 ani, ca in general astia de 18-19 ani daca se baga cu voi vor numa sa va arda, iar daca nu`i dai ce vrea te lasa.Cautati unul de aproxx varsta ta, deoarece aveti aceeasi gandire bla bla.Iti urez Bafta.

| Aleeeeeeee a răspuns:

Bunawinking si eu am 13 ani si nu am prieten sad dar as vrea sa am unul care sa ma inteleaga, si sa ma iubeasca asa cum sunt, nu dupa catva timp sa imi ceara sa facem ***. Sfatul meu este sa iti gasesti un iubit de varsta ta 13-14 maxim 15 care sa nu iti ceara asta happy.

Noroc in dragoste! big grin

| Paula007 a răspuns:

Poate pentru ca noi, la 12 -13 ani eram mai preocupati sa scriem corect si sa conjugam verbele, si abia dupa ce am invatat aceste lucruri utile si indispensabile, abia dupa, ne-am cautat prieten/a.

in schimb, voi, acum, la 12 -13 ani, nu stiti sa scrieti corect, sa conjugati verbe, sa iesiti afara sau sa legati 2 fraze ca sa discutati intre voi baiat-baiat/fata-fata, daramite o conversatie baiat-fata. de aceea tot intrebati pe TPU cum sa va "bagati in seama " cu nefericita/nefericitul de care va place. daca ati scrie macar corect, si ati folosi internetul pentru informatii utile nu doar nfs, counter sau hi5, am avea mai mult respect si consideratie fata de doleantele voastre.

si noi am trecut, sau inca trecem prin adolescenta dar o facem cu nitel mai mult respect de sine si mult mai multa minte decat voi.

| Nicoleta a răspuns:

Nu face nimeni"gat" ci incearca sa-i trezeasca la realitate. Adevarul e ca la 12-15 ani n-ai nevoie de prieten/a
Pentru ce tot vreti prieteni/prietene la 12 ani?
Poate ca suna ciudat, dar lumea s-a schimbat mult.Cand aveam noi 12 ani inca eram in fata blocului cu papusile, in nici intr-un caz nu stateam pe net sau non stop la tv.
Stai fato calma ca ai tot timpul sa iti faci prieten.