| andreedeed5a a întrebat:

De ceva timp ma tot gândesc la faptul că eu încă nu stiu cine sunt. Am doua personalități. Am o personalitate liniștită, artistică, diplomata si inspirationala,însă cealaltă este haotică,rea,obraznica. Sunt două personalități opuse in același timp. Sunt atrasa de ambele in mod egal. Ascult uneori melodii line, alteori rock. Eu nu stiu cine sunt, pur si simplu îmbin două extreme

Răspuns Câştigător
| madyddd a răspuns:

Cred ca e prea mult spus "...doua personalitati"! Dubla personalitate este un dezechilibru mental (o boala psihica) si in acest caz, ai nevoie de un diagnostic pus de un medic psihiatru pentru ca este posibil sa ai nevoie de tratament medicamentos. Insa, tu nu cred ca ai aceasta problema! Pur si simplu esti in perioada adolescentei. E normal sa te confrunti cu noi experiente care sa isi lase mai mult sau mai putin amprenta. Este perioada in care treci prin reale "crize" existentiale si de identitate. Incepi sa te cunosti pe tine, ce iti place, ce nu iti place, abia acum iti formezi "personalitatea", modul de a vedea viata si de a te relationa cu altii. La această varsta iti dezvolti dorinta de libertate si de explorare a spatiilor necunoscute, dincolo de ceea ce este spatiul familial si cel scolar.
As zice sa fii relaxata, nu este vorba de doua personalitati ci de formarea propriei identitati, sunt testate limitele, cresterea stimei de sine, consolidarea eului.