| OanaSall a întrebat:

de ceva timp sunt pasionata de articolele ce privesc mesajele subliminale "incorporate" in anumite produse de pe piata, reclame etc. Am observat ca cel mai folosit cuvant in astfel de mesaje este SEX...chiar si in productiile de mare succes pentru copii :O. imi poate explica si mie cineva la ce i-ar ajuta pe producatri (chiar si pe cei care nu au nici o legatura cu acest subiect) termenul asta? multumesc mult :*

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Totul e legat de manipulare, are dreptate Dash.
Daca te intereseaza mesajele subliminale iti dau un pont care e posibil sa il stii, eu sper ca nu, daca nu il stii o sa privesti lumea altfel, tu alegi daca crezi sau nu, dar e bine sa ai in calcul si aceasta varianta; cauta pe YT Demascarea industriei muzicale, sunt 10 parti, de fapt 11 dar nu mai tin minte daca ultima parte a fost subtitrata in romana, poti sa gasesti si in romana si in engleza.
Chiar sper sa te uiti! Take care~

1 răspuns:
| Dash a răspuns:

Ok, pai astea sunt in primul rand doar TEORII (care urmeaza sa fie demonstrate)

Treaba sta in felul urmator: Marile companii (ex Coca-Cola ) nu vor altceva decat sa isi vanda produsele cat mai bine si intr-un numar cat mai mare. Deci isi aleg o "piata tinta" si stii cum se spune "Cel care e prost e usor de manipulat" asa ca incearca sa manipuleze mintile oamenilor (folosindu-se de respectivele mesaje subliminale). Incearca sa "modeleze" omul dupa voia lor, deci intr-un fel vor sa ii faca pe oameni sa se comporte precum animalele (a caror singure nevoi sunt: mancare, somn, sex...)
Trebuie sa elimine nevoia omului de a GANDI pentru ca asa va fi usor de manipulat. Si astfel ei vor gastiga mai bine deci vor trai mai bine.

Oricum nu uita ca acestea sunt doar teorii... Valoarea lor de adevar trebuie sa fie judecata de fiecare in parte.