| queneen a întrebat:

De ceva vreme vorbesc cu un băiat iar a zis să fim prieteni cu beneficii fiindcă nu vrea relație.Mie mi-a placut foarte mult de el până când a început să vorbească și cu alte fete. Până acum îmi dădea mesaje în fiecare zi, vorbeam non-stop dar astăzi oarecum ne-am certat pentru că eu vorbeam cu alt băiat și nu mi-a mai scris deloc, a spus sa fac ce vreau.Simt că băiatul ăsta este cu mine doar pe interes deși el a spus că vrea să fim și prieteni cu beneficii dar și prieteni buni în același timp.I-am cunoscut părinții, prietenii, se afișează cu mine, dar eu am sentimente pentru el.Mă gândesc că problema poate este la mine fiindcă mă comport foarte urat uneori, înjur și nu este frumos ca fată dar încerc să ma schimb.Eu nu aș renunța la el pentru că am tot stat și m-am gândit ca poate daca o să ajungem să ne cunoaștem la perfecție, poate pe viitor o sa avem și o relație. Vreau să mai spun că se comportă foarte frumos cu mine ceea ce nu a mai făcut niciun băiat cu mine până acum. Câteva sfaturi vă rog frumos?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Uite aici doar una din regulile unei prietenii cu beneficii.
Cred ca el stie cu ce se mananca o asemenea relatie.
Tu nu prea.
„10. Nu te enerva dacă se întâlnește cu cineva! Sunteți doar prieteni cu beneficii, nu iubiți!
Trebuie să ai mereu în vedere că prietenul tău cu beneficii nu este partenerul tău. Așa că are tot dreptul să meargă la întâlniri cu alte femei, să aibă instalate pe telefon aplicații de dating, să se împrietenească cu oricine are chef pe Facebook. Iar dacă afli că este interest de cineva nou, nu trebuie să te simți înșelată sau să consideri că este lipsit de loialitate. Și tu ești liberă să te întâlnești cu oricine ai chef!"

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar este doar "pe interes" si chiar ti-as spus asta, ca vrea doar sa fiti "prieteni cu beneficii".
Ca prieten cu benefici, beneficiati de sex amandoi si atat, fara sa aveti obligatii unul fata de altul si fara sa fiti iunti sau sa aveti sentimente.
De ajuns nu vei ajunge sa te cunosti la perfectie cu acest om, ca relatia ta cu el este stricta de sex, de aceea este interesat in alte fete.

Nu crezi ca este vremea sa-ti gasesti un biata care are atat sentimente pentru tine si cu care sa faci si sex?
Relatia actuala este stricta de satisfactie sexuala si nu are viitor, deoarece sunt sanse ca baiatul sa se indragosteasca in viitor de o fata si sa nu-l mai intereseze nici sexul cu tine.

| Andreeush a răspuns:

Ce înțelegi tu prin "prieteni cu beneficii"?
E destul de clar că îți pierzi timpul cu el.

| Donsavas a răspuns:

Interesul lui ti a spus care este. O prietenie cu beneficii. Nu are sentimente pentru tine deci e in zadar sa crezi ca va fi reciproc. Ce rost are o asemenea prietenie daca nu simțiți la fel? Nu te ajuta cu nimic emoțional, ba chiar iti complici viata cu cineva nepotrivit.

| Trustmotorcy a răspuns:

Nu vrea o relație serioasă, iar vina nu este cu totul căzută pe tine. Există băieți care pur și simplu doresc să obțină sex și nu sentimente, la rândul lor sunt nesiguri și nu știu să gestioneze o relație.

Dacă în sufletul tău există sentimente, te rog să nu-i accepți cererea. Te vei conforma doar ca prietenă cu beneficii și tot ce veți face ar fi să vă satisfaceți reciproc, fără emoție și dragoste. Nu știu sincer cât dorești să fii văzută ca o bucată bună de făcut sex.

Nu mai visa cu ochii deschiși, nici nu vă cunoașteți dar speri dacă v-ați cunoaște poate ar exista ceva între voi. Nu-ți sună deloc absurd? A avut tupeul să-ți propună un act sexual, mai pe ocolite fără a te cunoaște atât de bine. Nu îți dai seama că azi o va face cu tine, mâine cu alta?

Găsește un băiat simplu și care să nu-ți frângă inima la fel de urât. Pentru că inevitabil asta se va întâmpla aici, nu crede dacă vei fi cu el începând astfel veți și continua împreună.

Așa pe final, nu te schimba pentru nimeni. Evident, nu-i ok să înjuri dar nici să te schimbi pentru preferințele altora, nu-ți epuiza sentimentele pentru cineva care nu merită. E destul să te rănească unul acum ca să-ți pierzi încrederea în restul ce vor mai veni în viața ta.