| PaulaA95 a întrebat:

De curand am inceput sa practic Taekwondo. Toate bune si frumoase pana la alergat. Este prea greu, mai ales ca trebuie sa alergam si lateral, si cu genunchii la piept, cu picioarele la sezut. De obicei rezist 6-7 minute din 15, dupa care trebuie sa ma opresc pentru a putea respira din nou. Ma puteti ajuta...niste exercitii ceva inainte de antrenament? Sau daca ati patit si voi asa, spuneti-mi cum ati depasit momentul. Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| UnleashedPsycho a răspuns:

Încearcă să`ţi controlezi respiraţia în funcţie de rapiditatea mişcărilor, dacă alergi de exemplu în lateral, încearcă să`ţi coordonezi mişcările în aşa fel încât atunci când apropii picioarele să inspiri şi când le depărtezi să expiri, încearcă pe parcursul alegării să mai inspiri adânc, apoi expiri şi continui, sau poţi să expiri în aşa fel încât să se audă.În general totul depinde de respiraţie.
Şi eu practic arte marţiale [Ju-jitsu, dar sensei are centura neagră şi la Ju-jitsu şi Taekwondo şi ştiu de la el că nu diferă mult] de vreun an, dar eu mai făcusem 1 an de gimnastică, 6 de dansuri, la şcoală era chin la ora de Sport, aşa că nu mi-a fost atât de greu.
Mai repetă şi acasă dacă ţi se pare prea greu, cu timpul o să te obişnuieşti.
Sayonara!

2 răspunsuri:
| PaulaA95 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi. Chiar astazi am antrenament si voi incerca sa le aplic. Mie imi este mai greu si pentru ca nu am practicat nici un sport inainte, dar ma voi descurca eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.e vorba de antrenament, corpul se v.a obisnui incet incet cu efortul, si v.a veni de la sine. Mai e vorba si de capacitatea pulmonara, adica, "cat te tin plamanii". Exista oameni cu o capacitate pulmonara mare.si eu am una de asta, sau oameni cu capacitate pulmonara mica. Nu te ingrijora, pentru 15 mnute, nu ai nevoie de asa cevahappy daca te apuci de maraton.s.aru putealaughing