| Ilovedinero a întrebat:

Bună. Deci am nevoie de un sfat. Efectiv simt ca îmi creapa capul.Ieri la terasa eram cu verișoara mea de 14 ani și am prins-o ca vorbea cu un bărbat de 28, el stiind ca are 14 ani și ii dădea mesaje care nici eu cu iubitul meu după 2 ani de relație nu ne-am dat asemenea mesaje.Azi-noapte eram măcinată ca nu știam dacă a fost bine cum am reacționat și eram cu iubitul meu pe apel și lui de obicei ii spun ce ma deranjează și ce ma macină.I-am spus de faza asta iar surioara lui este în clasa cu vara-mea iar lui i-au trezit suspiciuni asa ca fără voia surorii lui i-a întrat în camera și i-a furat telefonul și s-a uitat prin conversațiile cu baieti.Acelasi tip ii dăduse mesaje dar ea nu răspunsese și bărbatul le da mesaje fetelor de 14 ani știind ca ele au 14 ani, sora lui are chiar și în bio pentru insta vârstă și verișoara mea ii spusese.Azi de dimineață bună le-am luat pe amândouă de o manuta și le-am dus la iubitul meu în sufragerie ca altfel nu se putea.Le-am tras de limba și le-am obligat sa ne spună cine e, unde locuiește etc. Iubitul meu când a auzit a vrut sa meargă sa ii dea o lecție dar l-am convins ca printr-o minune sa nu pentru ca el face kickboxing și este înscris în baza națională de date și dacă ajunge la politie pentru ca l-a bătut mâinile lui ar fi considerate arme albe și va avea dosar penal și i-am spus ca nu merita sa își facă fapte cu astfel de oameni.Sunt sigura ca fetele nu sunt singurele victime și ma gândesc sa ma duc la politie pentru ca am toate dovezile și ma gândesc ca sunt fete cu care face mai rău și poate le-as putea scăpa de un pedofil ca asta.Intrebarea mea este: ar putea face ani de pușcărie pentru pedofilie având în vedere ca sunt cel puțin 6 fete victime și toate au sub 16 ani?
Dati-mi va rog sfaturi cei care ați trecut prin stări din astea.Stiu ca poate eu cu iubitul meu ne-am băgat prea mult în intimitatea fetelor dar nu ni se pare normal deloc ceea ce se întâmplă.Sora lui este ok cu ceea ce am făcut este ascultătoare și știe ca nu este decât înspre binele ei și a celorlalte victime dar vara-mea e supărată pe mine. Iubitul meu le-a ținut o morala amândurora dar din câte se pare vara-mea inca nu conștientizează cât de grav este sa vorbești cu asemenea oameni.

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Lasa deoparte intimitatea fetelor, ca au 14 ani si nu isi dau seama ce nenorocit au in fata, si nici ca barbatul acela amabil si intelegator poate deveni un monstru daca ar pune mana pe una din ele, direct la politie cu mesajele, cu profilul lui, fara discutii.

| dullcat a răspuns:

De ce nu vorbiti cu parintii fetelor? Vorbesti de fetele astea doua de parca le-ati luati de pe strada.

Si da, mergeti la politie, eventual scrieti-i si Justitiarului din Berceni (il gasiti pe Youtube Facebook etc), care se ocupa numai cu din astea.

| Ilovedinero explică (pentru dullcat):

Părinții verișoarei mele sunt plecați în străinătate de 5 ani și nu-i mai interesează de ea, si-au făcut copil etc dar nu mai țin legătură de 2 ani iar părinții iubitului meu au divorțat încă de cand el avea 11 ani și sor-sa 5 și ei au stat la o matusa pana când el a împlinit 16 ani și si-a cumpărat un apartament în care stau amândoi.Niciuna dintre ele nu au tutore în adevăratul sens al cuvântului care chiar sa tina la ele și niciuna nu a crescut cu părinții lângă ea. Diferenta este ca sora iubitului meu înțelege foarte ușor este ascultătoare și inteligenta iar vara-mea e efectiv cea care nu înțelege nimic. Oricat a încercat iubitul meu sa ii explice frumos, pașnic pe tonuri ok riscurile la care se expune ea zice ca iubirea n-are vârstă, ba pe lângă am aflat ca ea si-a început și viata s€xuala acum vreun an și a avut nenumărați iubiti

| dullcat a răspuns (pentru Ilovedinero):

Hm...ok.Ce ai scris aici explica de ce verisoara umbla dupa barbati atat de in varsta pentru ea.Trebuie mers la psiholog neaparat, altfel o va lua tot mai mult pe aratura.Iar pe masura ce va creste, daca acum reactioneaza defensiv, mai incolo va fi si mai rau, oricat incercati sa o ajutati.

| Sophieka a răspuns:

Este clar un pedofil / proxenet (adica traficant de oameni).

Mergeti la politie cu toate dovezile, merita, credeti-ma. Nu-l lasati sa scape.
Nu e buna ideea cu bataia pentru ca tu nu stii pe cine are individul asta in spate... Poate e mafiot, poate apoi va cauta si va face mai mult rau... Mergeti la politie.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Trebuie urgent să mergeți la poliție ăla este un proxenet pedofil trebuie închis de tot el sigur se da și la alte minore...