| AlexandruPopAlexandru a întrebat:

Bună! Deci eu am o problema, nu știu nimic! Am 20 de ani și nu știu nimic! La scoala m-am dus ca să trec clasa și nu am avut niciodată medii mai mari de 6! Iar la liceu nu m-am mai dus deoarece luasem la un liceu tehnologic pentru ca nu am intrat in Evaluarea Nationala și nu m-am mai dus din clasa a-10-a! Ideea e ca totuși părinții mei au bani sa ma tina dar îmi e rușine ca nu știu mai nimic! Gen la magazin calculez pe telefon și dacă ma întreabă cineva pe strada chestii de cultura generala eu nu știu! NU POT sa invat! Nu pot face nici matematica simpla de clasa 1 și a 2 a! Nu știu minim de gramatica! Am trecut din mila profesorilor! Nici chestii motorii nu am de exemplu eu nu știu sa îmi leg șireturile sau sa merg cu bicicleta! Ce boala psihica pot avea pentru ca nu procesează creierul meu nimic?

11 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Cam greu de spus, poate nu ai avut profesorii potriviți, nu e vina ta! Dar poți te faci sofer și câștigi destul de bine

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Șofer? Când el NU se poate lega singur la șireturi? Sper sincer Sa dea de un polițist NORMAL sa-l pice!

| Madaxo97 a răspuns:

Daca nu stii minim de gramatica atunci cum ai scris acest text perfect si corect gramatical? Însuși faptul ca ai realizat acest lucru arată ca nu esti așa prost cum crezi tu,poate ai alt tip de inteligență,nu toți ne pricepem la mateamtică sau fizică,iar chestiile de cultură generală sunt cam inutile,nu te ajută cu nimic concret în viață,e mai mult pentru pasionați.
Încearcă să te apuci de citit carți,cât mai multe, ceva ceva tot trebuie să îți rămână în cap, fă un curs, învață o meserie, ceva la care crezi tu că te pricepi, ceva ușor, trebuie să fie ceva la care să te pricepi.
Boală psihică nu cred că ai, posibil un ușor retard mintal, un IQ mai mic decât majoritatea, dar nu cu mult, mergi mai bine la un psihiatru să te diagnosticheze corect dacă ai bănuieli că ai putea avea o boală psihică.

| MistarGoGu a răspuns:

Curios ca din ce ai scris pe aici nu pari asa agramat cum vrei sa prezinți! Sau a scris altul pentru tine?
Faptul ca aveai note pana la 6 și ai ajuns totuși în apropiere de liceu este ceva!
Dacă aveai o problema nici de clasa a-2 -a îți garantez ca NU treceai cu 2 valize de bani date de parinti!

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru MistarGoGu):

Pai pe toată lumea trece dacă au scris in caiete ceva

| MistarGoGu a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Poate pe la tara cu suplinitori eventual? Am dreptate? Sau în orașe mici! La scoli serioase de la oraș NU treci nici semestrul dacă doar ai scris ceva în caiet! Stai liniștit! Sunt teze, teste și lucrări de control!

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru MistarGoGu):

Eu am trecut, bine am ramas corigent in fiecare an dar treceam mereu vara

| MistarGoGu a răspuns:

Te-au dus părinții la un psiholog sa facă o evaluare și un test psiho-tehnic și de IQ?

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru MistarGoGu):

Nu și nici nu unde se face acest test

| MistarGoGu a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

La un cabinet psihologic! În orice oraș mare exista cabinete de psihologi sau consilieri de cariera care prin teste ajuta oamenii și copii sa știe mai bine ce meserie pot sa facă! Ce li se potrivește lor!

| MistarGoGu a răspuns:

Clasificarea scorurilor in urma rezultatelor a fost standardizata astfel:
Mai mult de 145 - Geniu, persoana foarte inteligenta;
Intre 130 si 145 - IQ foarte ridicat;
Intre 115 - 130 - IQ ridicat;
Intre 85 - 115 - IQ mediu;
Intre 70 si 85 - IQ sub media generala;
Mai putin de 70 - IQ scazut.
Barem pentru test IQ