| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Deci sunt la liceu in clasa a 10-a :-s.
In clasa a 9-a a fost cel mai bine aveam multi prieteni eram noi in centru atentie pentru ca eram "boboci" iar acum totul e schimbat adica ne-au mutat in alta cladire acolo nu cunosc pe nimeni in afara de colegi mei care nu pot sa ii descriu... la mine in clasa nu glumeste nimeni fiecare sunt in grupuri iar unele colege sunt figuriste, altora le place sa judece eu eram cea care mai glumea prin clasa ca mie asa imi place sa fiu deschisa cu toata lumea si inteleg problemele fiecaruia dara mi-am dat seama ca ele nu stui decat sa vorbeasca pe la spate nu stiu cum o sa rezist toti ani adica nu am nici un prieten adevarat, vecina mea presupusa mea prietena cand vine pe la mine cand ii imprumut haine si o las la pc deoarece ea nu are interenet e totul ok iar cand suntem la scoala cand trece pe langa mine nici nu ma saluta ea e cu gasca ei numai figuri, le judeca pe toata inainte sa se uite la ea. da ce sa fac e singura mea vecina cu care ma inteleg cat de cat acasa atata timp cat ii dau ce vrea.Pur si simplu nu inteleg de ce e asa de rea lume din ziua de azi singurul meu prieten adevarat e fratele meu am foarte multi prieteni dar cand e vorba sa te ajute la nevoie iti intorc spatele.
Deci ce sa fac sa las pe toti sa vorbeasca aiurea cu mine pentru ca eu nu vreau sa ii jignesc sau sa iau situatia pe cont propriu sa vorbesc cu ei si tot odata sa ii tin la distanta adica sa nu stie multe lucruri despre mine pentru ca uni profita de pe lucrurile astea si scot tot felul de vorbe. Vreau un sfat! Multumesc
Fundita cel mai bun raspunshappy

Răspuns Câştigător
| Officialme93 a răspuns:

Da, e mai bine asa. Lasa i sa vorbeasca oricat vor. Indiferenta doare cel mai mult. Enorm de mult. Imi place ca esti asa. Ca glumesti si esti plina de viata si comunici cu toti. Fi la fel in continuare. Nu te baga in gasti sau bisericute.Continua sa vorbesti cu toata lumea. Legat de prietena ta mai bine zis "prietena" nu o mai tine asa de mult pe langa tine.Pentru ca daca tu esti o fata cu suflet bun si o ajuti si ea nu te baga nici macar in seama cu un salut, chiar nu se merita! Lumea e foarte rea peste tot. Nu stiu de ce sa ajuns la asta. Probabil din invidie. Ca toti vor sa fie mai sus unul ca altul. Nu i lua in seama nu te ataca la injectiile lor ca sa nu poata sa ti scoata vorbe exact asa cum ai zis si tu..In concluzie iti spun : "Cainii latra... ursul isi vede de drum". Acest proverb ar trebui sa l pui si tu in aplicare. Succes si nu te lasa in fata lor:*

2 răspunsuri:
| AndaVr a răspuns:

Scuzati-mi greselile happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ramai cum esti.Prietenii adevarati nu se gasesc usor.Cu timpul lucrurile se v-or aranja de la sine, nu trebuie sa devi la fel de respingatoare, asa cum ii consideri pe ei acum.Nu te lasa demoralizata de anumite rautati,asteapta sa va cunoasteti mai bine.,,Prieteniile,,bazate pe maruntisuri nu tin mult,pentru ca vorbele prea multe aduc greseli,iar greselile dezbinari.Tu fi cat mai joviala,pleaca urechea la nevoile celor care au nevoie de ajutor, fi amabila, comunicativa, arata-te intelegatoare si atunci atentia celor care n-au prea gasit satisfactie in nimicuri, se va indrepta spre tine.