| theStar a întrebat:

dezbatere despre religie. ce parere aveti despre episoul din biblie capitolul EXODUL?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Spre deosebire de Geneza, care trebuie abordata in primul rand mitografic, Exodul are un plus de continut istoriografic. Asta in ciuda miracolelor descrise si a lipsei de dovezi arheologice care sa sustina relatarile. Insa pentru ca e un capitol important, nu neaparat al Bibliei, ci al etnogenezei israelite traditionale, Exodul are istoricitate.

@ mcrenma
Ai nimerit-o, mai ales pagina de net de pe care ai copiat informatia:
http://www.crestinul.ro/exodul.htm

2 răspunsuri:
| mcrenma a răspuns:

Exodul este prin excelenţă cartea care ne vorbeşte mai clar decat oricare alta din Vechiul Testament despre lucrarea de mantuire. începe prin a ne spune cum Dumnezeu s-a coborat plin de har în scena lumii pentru a izbăvi un popor pe care-l iubeşte şi se termină cu declaraţia că Dumnezeu a coborît în norul slavei pentru a locui în mijlocul acestui popor răscumpărat.

Sper ca am nimerit`o happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajung la concluzia ca a raspunde dupa HepHap e aproape o blasfemie...jos palaria...