| BrokeMemories a întrebat:

Buna dimineata! am si eu o 'mica' mare problema si problema e ca am 18 ani si sunt prost de cand ma stiu,sunt prost la orice categorie.Daca vine cineva sa se lege de mine incep sa tremur si nici sa mai vorbesc nu pot,in generala eram cam cel mai ratat din clasa. daca nu din scoala, toti isi bateau joc de mine cum puteau ei..acasa nu puteam sa zic ca si acolo aveam alte probleme,lasand la o parte asta nici cu invata la scoala nu prea am fost bun, la liceu am ramas repetent de 2 ori,prima oara de la problemele care le aveam si in generala, chiuleam ca sa scap de 'minunati si iubiti mei colegi' a 2-a oara ratatul din mine si-a dat in petic iar si am ramas de la note.Prietena...n-am avut niciodata, virgin sunt si sa ma sarut nici nu se mai pune problema.Treaba e ca nu-mi iese nimic,daca vreau sa fac un rahat nu pot sa-l fac si daca il fac, il fac praf..cand vreau sa fac ceva mai nou ma opresc si ma gandesc iar ca fac degeaba. tata vrea sa dau de permis si nu stiu ce dracu sa fac pentru ca mi se pare complicat si nu prea cred ca o sa-l iau..Nu stiti ce as putea sa fac sa fiu mai altfel, cum pot sa iau antidepresive si chestii d'astea de la farmacie fara reteta ca am nevoie grava sau orice altceva sa ma ajute..cu parintii nu pot sa vb

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti prost. Pune mana pe carte si invata. Daca te apuci de invatat vei avea un viitor bun, iti spun eu.Concentreaza-te pe scoala, arata-le tuturor ca poti fi destept, ca poti face ceva in viata ta. Daca ramai fara scoala, greu te mai poti descurca in continuare.Asa ca... spor la invatat si sa auzim de bine.

| ALGator a răspuns:

Stai asa! Inainte de a face ceva trebuie sa-ti identifici si separi problemele. Din ceeace scrii tu rezulta clar ca esti prada panicii si, desi esti introspect, indici o cauza gresita problemelor tale.
Sa o luam pe rind.
1. Nu esti tu vinovat de tot ce ti se intampla.
2. Prietena, saruturi si sex. Lasa-le pentru putin mai tirziu. Iti garantez ca nu mori din asta. Si nu e treaba nimanui sa dai tu socoteala.
3. Prostia
Bine ai venit in club! 70% din populatie are dotare de mediocri. 15% sunt submediocri (adica prosti). Si toar 15% inteligenti. Eu de exemplu ma consider in cei 70% ba chiar inspre cei prosti. Si ce-i cu asta? Nu dau socoteala nimanui. Viata nu e o olimipiada iar olimpicii nu iau niciodata premii Nobel.
Cit de prost esti tu? Hm, as zice ca esti cu mult mai dotat decat (vrei sa) te crezi. Daca punem la un loc,, prostia" si lipsa ta de incredere, cam 70% e lipsa de incredere si cel mult 30% prostie. Deci daca iti rezolvi increderea de sine reduci,, prostia" cu cel putin 50%. Renteaza, nu?
Vrei sa stii de ce nu te cred ca esti prost? Pentru ca stii sa pui cratimele unde trebuie si pentru ca esti capabil sa te analizezi in interior.
Mai vorbim.
De antidepresive e de discutat mai incolo.

| ALGator a răspuns:

Apoi...
Nu lua de bune toate invinuirile de incompetenta din partea scolii si a colegilor.
Calitatea invatamintului românesc e mediocra. Deci e normal ca produce mai mult ratati sau analfabeti functionali (greu de identificat) decat elevi buni.
Parerea colegilor? Sunt crescuti intr-o societate dura care loveste in cel cazut. Nu merita atentie.

Care sunt visele tale adevarate? Ce ti-ar place sa faci? De la asta trebuie sa pornesti.
Permis de conducere? De ce nu. Fa-ti rost de o carte si invata singur in liniste. Ia masina parintilor (cu acordul lor) si undeva intr-un poligon exerseaza pornire de pe loc, oprirea parcarea. Daca le faci singur si linistit ai toate sansele sa ajungi maestru. Exerseaza pornirile de pe loc fara sa pornesti motorul pana cand nu trebuie sa te mai uiti la manete. Poti sa faci asta si in garaj. Daca gasesti un simulator de conducere lucreaza cu el. Nu dai la nimeni socoteala. Lucreaza in ritmul tau, invata sa provoci placerea in tot ce faci.
Cind te simti sigur pe masina si pe tine mergi la scoala de soferi. Garantez ca reusesti. O reusita va fi suportul pentru o alta noua reusita. Si alta, si alta.
Discuta si cu parintii. Spune-le ca ai ambitia sa te ocupi in mod deosebit de tine, dar ca vrei sa o faci in ritmul si in stilul tau. Si ca ar conta mult daca te-ar sustine.
Eu cred in tine bazat pe ce ai scris. Bafta!