| Mara567 a întrebat:

Bună dimineața,anul acesta am terminat liceul şi am intrat la facultatea de Geografie,specializarea Geografie pură.Eu mi-am ales limba de predare limba romana,dar problema este că am văzut pe site-ul facultății că se va preda și limba engleză.Eu în liceu am făcut doar germană şi franceză.Îmi poate spune cineva se pune mult accent pe engleză, mă voi descurca?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate preda si in limba engleza, dar numai daca PLATESTI integral, toate cursurile sa le faci in limba engleza.

| Mara567 explică (pentru Violleta2022):

Cum adică? Eu la limba de predare mi-am ales-o româna, doar că în orar am văzut ca se face și ceva engleză.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mara567):

Eu m-am referit strict la cursurile facute in limba engleza!
nepoata mea, pentru ca este nascuta si crescuta in occident cu limba materna engleza, vorbim foarte putina romana, a vrut sa faca medicina in Romania si a cerut sa o faca in limba engleza, unde i s-a spus ca este taxa speciala pentru toti studentii care vor sa studieze in limba engleza, desi ea venise cu bursa in Romania, asa ca s-a apucat de invatat lb. romana.

| Mara567 explică (pentru Violleta2022):

Eu vreau să mă duc la facultatea de geografie şi nu am făcut deloc engleză la școală. Vreau să știu la facultatea de geografie, specializarea geografie pură se face engleză multă?