| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața! Vouă vi se pare normal ca o mamă să își strângă copilul de gat? Și spunea ca ea nu a vrut sa ma omoare! Nu am voie sa spun ceva ca taica-miu vrea sa ma bata! Mie nu mi se pare ca sunt părinții normali

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt de acord cu asta.
De asemenea, si prin privare de resurse si miscare (in cazul celor care bea, fumeaza, drogheaza etc) (adica legati de pat sau obiect amovibil si dati 2l de apa pe parcursul unei zile si piure de cartofi ca sa nu incerce sa se inece si sa scape)

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu,nu este normal.Ti se incalca un drept al tau propriu.Nu este normal sa te bata pentru ca te vor indeparta mai rau de ei si e posibil ca pe viitor sa te afecteze si sa ramai cu ceva traume.Pe mine mama m-a invatat ca totul se rezolva cu o pedeapsa, nu cu o bataie.Imi pare rau sa aud asta. Daca mai stie o ruda sau ceva de faptul ca te bat, roag-o sa vorbeasca cu ei.Iar cu bataia, incearca sa le explici ca daca iti "aplica o corectie" nu te va ajuta sa intelegi, sau sa iti ceri scuze ci doar te va rani sufleteste pentru ca vine din partea celor mai dragi oameni, parintii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Jannah a răspuns:

Nu ma intereseaza ce parere au altii, dar eu sunt de acord cu violenta in familie ( copilul trebuie sa fie educat si prin vorba buna dar si prin bataie. )

| Holiday a răspuns (pentru Jannah):

"copilul trebuie sa fie educat si prin vorba buna dar si prin bataie."

Ca parinte daca nu ai educatie ajungi la astfel de concluzii tampite.

| Jannah a răspuns (pentru Holiday):

Serios frate? pareai un om mai rasarit, m-am inselat. ai mei asa m-au educat si hai sa iti zic cu ce de ocupa ai mei ( poate vei aduce iar vorba despre educatie )

tata e inginer, mama e arhitect

m-ai facut sa-mi fie mila de tine.

| anonim_4396 explică (pentru Jannah):

Iar tu vei avea de asemenea un job extrem de bine platit.

| anonim_4396 explică (pentru Jannah):

Si eu sunt de acord cu asta.
De asemenea, si prin privare de resurse si miscare (in cazul celor care bea, fumeaza, drogheaza etc) (adica legati de pat sau obiect amovibil si dati 2l de apa pe parcursul unei zile si piure de cartofi ca sa nu incerce sa se inece si sa scape)