| Anne2000 a întrebat:

Buna dragi si iubiti prieteni TPU! :*
Am o problema la matematica pe care sincer nu am inteles-o.
Mi-ar putea-o explica cineva? Va rog eu frumos, frumos, cat de frumos posibil.
Problema spune asa:
Daca AB = 3 cm
C apartine lui AB
D apartine lui ( AB - [AC]
CD = 4 cm
Aflati:
a] Lungimea maxima si lungimea minima a lui segmentul |AB|
b] Lungimea minima a segmentului |BD|
Va rog frumos din tot sufletelul meu! Va pup. :*
Dau funda mare, mare.

5 răspunsuri:
| IngerCazator a răspuns:

Crede-ma nu tu ai o problema la matemativa ci matematica are probleme... Oare cand matematica va invata sa-si rezolve singura problemele?
[scuze ca nu te-am ajutat, eu sunt chiar varza la mate happylaughing]

| Anne2000 explică (pentru IngerCazator):

Nu-i nimic! Si eu sunt praf la mate. laughing)) Fac pregatire! x_x

| IoAlexandra a răspuns:

D apartine (AB-[AC] deci D apartine lui (BC
(AB este o semidreapta, deci D nu trebuie sa fie neaparat inainte de B dar trebuie sa fie dupa A
a] lungimea maxima este 3. deoarecesegmentul AB nu poate fi mai mare decat dreapta insasi.
Lungimea minima este CD-AB=4-1=3

| Anne2000 explică (pentru IoAlexandra):

Adica lungimea maxima e 3? Si lungimea minima e tot 3? Pare absurd. Mai astept raspunsuri.

| IoAlexandra a răspuns:

Care era raspunsul corect pana la urma?