| ღMikyღ a întrebat:

Buna dragilor! Am si eu o mica problema, nevoie de un mic sfat, orice e binevenit. La cei 14 anisori ai mei, nu ma simt bine in pielea mea. Am cosuri mici, care imi acopera toata fruntea si cred ca ma las complexata de acest lucru mai mult decat trebuie, iar de aceea ma consider destul de urâțică?! Nici nu stiu. Tin minte ca in clasa a saptea treceam pe langa niste elevi de a 8a si au zis ceva de genul "Uite ce faţă are si asta." Voiam sa ma iau de ei, sa le spun cate ceva, ca mie nu imi e rusine cu cine sunt, doar ca am eu unele complexe ale mele, de pe urma carora ma consum foarte mult. Mereu am urmat acest citat:" Cine ma place, ma place asa cum sunt." dar parca am ajuns in momentul in care vreau sa am un cerc mai mare de cunostinte, prieteni, sa fiu mai placuta, mai vorbareata, mai deschisa, precizand faptul ca eu sunt o persoana timida, singuratica, deci exact opusul laughing Intr-adevar, am maxim 5 prietene( precizez prietene) foarte foarte bune, care m-au acceptat indiferent de cate cosuri aveam, de cate zile nu mi-am spalat parul, etc, lucruri marunte care imi arata prietenia lor adevarata laughing. Nu sunt genul de fata-popularitate, consider ca majoritatea oamenilor din acel grup nu se pot numi prieteni in totalitatea cuvantului, sau gresesc. Asa vad eu. Cand cunosc oameni noi nu deschid discutii, sau chiar cu unii colegi nu vorbesc pentru ca in mintea mea circula ideea ca NU AM CE SA VORBESC CU ACEA PERSOANA laughing ...si nu va mint. Intr-un grup stau izolata si ascult coversatiile privind in gol, gandindu-ma la nemurirea sufletului...Lumea ma cunoaste dupa descrierea de "fata aia retrasa". Sunt foarte selectiva cu prietenii. Singurul lucru pentru care sunt intr-adevar apreciata, este faptul ca invat foarte bine. Colegii de clasa ma respecta din punctul asta de vedere, si pentru asta ma apreciez si eu. Un alt lucru pentru care ma apreciez este faptul ca sunt destul de amuzanta, am o ironie care poate deveni in orice moment As-ul meu din maneca hue hue. Nu am un stil al meu, nu stiu cum sa ma aranjez, cum sa-mi fac parul, chiar nu stiu. Vreau sa ma schimb, sa fiu o persoana PLACUTA si DESCHISA, deoarece consider ca nu sunt asa. Sunt extrem de serioasa chiar daca poate nu pare. Vreau o lista de motive si sfaturi pentru aceasta schimbare. Si da, stiu ca schimbarea vine de fapt din mine, dar apelez la ajutorul oamenilor de data asta. Merci pentru timpul in care ai citit tot romanul asta, sper ca ma poti ajuta. Ceaw

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E normal sa vrei asta, e varsta cand vrei sa-ti faci prieteni si relatii.
Gandeste-te si analizeaza ce nu-ti convine la tine. Daca e vorba de cosuri, foarte usor, mergi la dermatolog si fa-i rost de un tratament.
Daca simti ca e mai mult, iti recomand sa mergi la un psiholog, ajuta enorm daca e unul bun.

| GdX a răspuns:

CUm tu ai spus. 14 anisori. E normal sa ai cosuri, dar ma mir ca spui ca ai doar cateva micute pe frunte. In adolescenta cand corpul se schimba tot corpul erupe de cosuri. Altii au pe fata, altii pe maini altii pe picioare. Stilul tau este stilul natural. Fii fericita de cine esti. NU trebuie sa stai stresata. Fetele devin mai frumoase cu varsta. O fata este mult mai frumoasa la 19 ani decat la 14. Fii fericita cu tine. Multa bafta.

| T0T a răspuns:

Ești micuță dar îmi pari inteligentă iar dacă ești nu te schimba, din punctul meu de vedere ești extrem de bine așa cum ești. Cu coșurile alea poți rezolva cu un dermatolog și chiar te sfătuiesc să te ocupi mai mult de anumite aspecte și să fii mai îngrijită. Cred că tot ce ai vrut să vezi ar fi doar simple vorbe iar tu oricum știi cel mai bine ceea ce ai de făcut. Rar oameni de vârsta ta așa ca tine întâlniți de mine pe site.

| ღMikyღ explică:

Intr-adevar, nu merita sa te schimbi pentru nimeni si nimic. Mama mea este opusul meu si am intrebat-o cum pot fi si eu asa de plina de viata ca ea. Ea mi-a spus sa am mai mult incredere in mine, dar consider ca eu nu am suficienta si nu stiu cum sa mi-o dobandesc. Mi-as dori din tot sufletul sa ma duc la o scoala de muzica, sa cant, sa ma duc la alta scoala, la arta cinematografica, dar ea spune ca nu voi mai fi la fel pe partea cu scoala, dar asta m-ar ajuta pe mine in dezvoltare, sau asa idee mi-am facut eu in cap. Mama mereu spune ca mai mult indepartez oamenii de mine si are dreptate, dar daca as avea mai multa incredere in mine, daca as interactiona si cu alte persoane in afara scolii, nu stiu, poate ar fi altceva. A zis ca ma va da la ce-mi place, doar ca nu ne permitem momentan si o inteleg si fac orice sa o ajut, dar pana la urma sunt un copil si nu o pot ajuta cu cine stie ce, gen sa muncesc. Adica, as putea, doar ca...consider ca la varsta mea inca mai am de copilarit. I-am zis si sa ma duca la un psiholog, dar nu prea a fost de acord. Oricum, multumesc pentru lucrurile frumoase pe care le-ai spus Saythetruth, abia astept sa revin cu vesti bune!

| Saythetruth a răspuns:

Nu merita sa te schimbi pentru nimeni si nimic. Daca cineva te place, te place asa cum esti, exact cum ai spus si tu. Vrei sa te schimbi la aspect? pai, acele cosuri se datoreaza varstei, esti la 14 ani, pubertatea, alea alea, pana la 16-17 ani o sa mai ai cosuri, hormonii incep sa iti "umble" prin cop, ai avea nevoie de o relatie. Daca esti o persoana mai retrasa nu inseamna ca esti ciudata daca te-ai gandit pana acum la asta, fiecare e retras in felul lui si ar trebui sa stii ca fetele asa mai simple, care nu pun tone de machiaj pe fata si nu umbla doar in figuri si haine de firma sunt mult mai apreciate chiar daca la aspect poate nu arata asa bine. Incepand de pe acum, odata cu aparitia cosurilor, o sa te schimbi foarte mult in 2-3 ani, iar asta o sa observi si tu, la fel si cei apropiati tie. Nu merita sa fii o persoana populara, ti-o spun din propria experienta, atunci cand esti mai popular, toti sunt pe langa tine doar cu un motiv, toti urmaresc ceva, e mai bine sa fii retras/a si sa iti dai seama cine chiar e langa tine si cine nu. Asa ca, nu grabi lucrurile, o sa te schimbi incet si o sa vezi si tu asta. Ca sa poti deveni o persoana deschisa, prima data trebuie sa ai incredere cat de putin in persoanele cu care intentionezi sa faci asta, iar placuta, fiecare persoana e placuta in felul ei. Iar tu ai felul tau de a fi, iar din cate am citit si ai spus tu, tind sa cred ca esti o fata destul de draguta si cu un caracter foarte placut si de nota 10.