| ☆ Danny☆ a întrebat:

E adevarat ca daca se face gimnastica de performanta nu se mai creste in inaltime? si As dori sa fac gimnastica de performanta.Stiu ca am 12 ani dar sunt foarte elastica:pot face spagatul, sfoara, pot sta in maini, imi pot da piciorul peste cap, fac podul din picioare, roata intr o mana.Credeti ca mai am sanse?
Va rog sa raspundeti la ambele intrebari! Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| ScLiFoSeL a răspuns:

Cine a spus ca daca faci gimnastica de perfomanta nu mai cresti in inaltime? uni oameni sunt inalti sau scunzi.depinde si de cum te dezvolti sau poate sa fie o mostenire de la rude.mult noroc. Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| Suzy a răspuns:

Toate astea le pot face si eu, cu deosebirea ca am 13 anibig grin. am observat ca ma`m mai inaltat. Ai destule sanse happy

| Suzy a răspuns:

Toate astea le pot face si eu, cu deosebirea ca am 13 ani. am obeservat ca m`am mai inaltat. ai desule sansebig grinhappy

| askanyo_8091 a răspuns:

Zimi numele tau si spune ca is amic cu tine ...la olimpiadele din brazilia cad o sa iei o medalie sa iti aminte de mine.
1. da nu mai cresti in inaltime deoarece oasele se fortifica mai repede.
2.ai sanse dar sa ai incredere in tine big grin

| Adelsi a răspuns:

Fac gimnastica de la 8 ani si crede-ma ce sti tu sa faci e o nimica toata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio gimnasta nu e inalta. Au fost exemple foaarte rare in care gimnastele aveau 1. 60m (si cazul Sandrei Izbasa, medaliata noastra olimpic la sol din 2008) si erau considerate gimnaste atipice. Asta are o logica - uita-te la paralel; cum crezi ca o gimnasta s-ar misca bine pe bara mica daca ar avea niste picioare extrem de lungi? Ar trebui sa le indoaie, si pe paralel trebuie sa ai musai picioarele perfect drepte si varfurile intinse.
Fetele de la gimnastica sunt mici pentru ca, din cauza efortului, li se taseaza vertebrele coloanei. De aceea majoritatea au probleme la coloana (si cazul meu, pentru ca am facut gimnastica de la 4 ani pana la 16 si crede-ma, m-am lasat din cauza durerii).
Exercitiile pe care le faci sunt bune dar. sunt exercitii de 'mica gimnasta'. Mica gimnasta e categoria de dinainte de junioara, adica fetitele de prin clasele 1-4 care abia au inceput gimnastica. Standul in maini si roata sunt elementele de rasturnare de baza, spagatul si sfoara sunt tot de baza la categoria mobilitate. nu sunt avansate, pentru ca din ele genereaza exercitii mai complexe - roata simpla se transforma in roata fara maini/in aer/Danilova laterala; spagatul se transforma in spagat in aer/cu piciorul la cap. etc. Bazele gimnasticii sunt elementele acelea. Dar e foarte bine ca le ai. Totusi, mai bine te-ai orienta spre dans, pentru ca noi suntem tara cu traditie in gimnastica si se cauta gimnaste sa fie formate de la varste foarte fragede. dar nu stiu, poate ai noroc happy
Bafta!