| Aaanon a întrebat:

E grea scoala de șoferi? Întreb asta pentru ca am terminat clasa a 12a, am dat admiterea la facultatea de medicină și am intrat. Ideea este ca vreau sa ma apuc din august, în ideea ca pana in septembrie sa învăț toata teoria etc, poate dau si sala...pt ca daca incepe anul universitar, imi va fi foarte greu sa imi împart timpul si pentru orele de conducere/examen...din ce stiti voi, este greu tare? Sau nu se compara cu o admitere la facultate? laughing Va multumesc!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ai o minima pasiune pentru condus nu îți pune prea mari probleme, însă într-o luna nu faci școală încât sa ajungi la examen

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu esti antitalent si ai ambitie, nu e grea. Ei, te mai cearta instructorul, dar sunt ale cursului valuri.
Cat priveste oralul, recomandarea mea este ca intai sa studiezi, sa inveti si sa intelegi reguile de circulatie prevazute de cod si regulament. (Vezi ca am zis sa studiezi si sa inveti, nu sa citesti).
Poti sa faci mii de cestionare, daca nu intelegi regulile de circulatie, poti sa gresesti la oral, unde intrebarile au unele chichite fata de de cele din chestionarele pe care le faci. Ti-o spune un om care a dat de doua ori examen: odata pentru B si apoi pentru C. (diferenta cativa ani). La conducere, acolo nu trebuie sa fii emotiv si sa fii atent ca examinatorul te si incearca: oprire in statie de autobuz, sa virezi brusc, sa opresti pe strada cu depasirea interzisa etc.

| Aaanon explică (pentru CodrutElian1990):

Am inteles...imi puteti spune care sunt pasii? Adică mai întâi merg la cursurile teoretice, după ce le termin dau sala, iar apoi examenul cu poliția? Sau greșesc?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Aaanon):

Intai se termina scoala, apoi examenul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Aaanon):

Sa fiu mai explicit. Obinerea permisului de conducere este un singur examen compus din 2 probe: teoretic si practic. Ca orice examen si acesta se da dupa absolvirea cursului teoretic si apoi cel practic. De regula nu poti merge la cursul practic (de conducere) daca nu ai absolvit cursul teoretic (trebuie sa cunosti teoretic regulile de circulatie). Dupa fiecare proba se acorda un calificativ. Se poate ca unii cursanti sa nu absolve cursul teoretic sau cel practic si atunci nu este admis la examenul pentru carnet dat cu politia. Este ca la liceu: nu poti da bacalaureatul daca n-ai absolvit clasa a 12-a.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Apropos: am dat doua examene si ambele le-am luat din prima incercare. Bafta!

| Voicu_Malina_1999 a răspuns:

Buna eu acum ceva timp am terminat. Am dat sala inainte cu o lună de bac. Nu este chiar atat de greu. Iar pentru sala te sfatuiesc sa faci multe chestionare de pe DRPCIV. Baftă!

| goodgirlbtw a răspuns:

Dacă ai intrat la medicina școala de șoferi ar trebui sa fie ușoară. Dar depinde daca te și atrage