| livethewayyouwant a întrebat:

Este obligatoriu sa dau bacul? Nu planuiesc sa merg la facultate si nici unde vreau sa ma angajez nu imi trebuie, il dau pentru ca asa vor parintii; daca il pic, sunt obligata il dau iar/trebuie sa platesc ceva, nu imi cere nimeni nimic nu?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Poti merge la o postliceala si poti sa tii deschizi o firmă si fara bac. Nu este obligatoriu examenul. Ai timp sa l dai dacă asta Vrei, dar doar dacă vrei ca dupa poate te razgandesti. La facultate poti intra si mai tarziu, dacă iti mai permite timpul

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examenul de bacalaureat nu este obligatoriu dar poate folosi daca vei vrea o slujba in care conditia de studii este liceul cu diploma de bacalaureat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa dai bacul. Dar chiar un job necalificat fara nicio speranta de avansari si promovari iti doresti toata viata? Cand o sa fii mai matura si cu mai multa minte si, ai sa realizezi marea greseala ce vei face?

| Anonymul2323 a răspuns:

Nu esti obligata, dar depinde doar de tine daca vrei o slujba care necesita bacalaureat sau nu.