| zuzu_3087 a întrebat:

Buna
eu la scoala am 2 preietene cu care ma inteleg bine. una din ele este ce'a mai buna prietena. eu cand ies afara nu ies cu ele pentru ca nu ma distrez asa de bine asa ca ies cu niste prieni de la bloc de la mine. Cele 2 colege ale mele pe mine ma cam exclud uneori. Una din ele este mai bogada si eu cred ca cealalta prietena cam profita de ea.Nu stiu poate ma inseala aparentele.Noi joi avem banchetul si mama fetei mai bogate are un salon de infrumusetare si o face si pe cealalta priena pe gratis na eu ma simteam intr-un fel prost.Cand ele ma cheama in oras si le zic ca nu pot ca am proms altcuiva sa ies in orasa atunci incep sa se iee de mine ca "vai iesi cu alea de la tine de la boc si nu iesi cu noi"si de astea. Dar eu ma simt mai bine cu fetele de la bloc de cat cu ele.Mai ales ca odata am primit un sms de la ce'a mai buna prietena fata din clasa cica"fata hai sa mergem la mall la un suc"sau ceva de genu apoi mi-a mai trimis un sms"scuze fata nu era pentru tine era pentru verisoara mea"apoi eu cand m-am uitat in telefonl colegei (aia mai bogata) am vazut si la ea sms'ul ala cu iesitul in mall si ei nu i-a mai zis ca era pentru varasa.si m-am simtit prost si atunci.mereu ele ma exclud si uneori se mai iau de mine si fara motiv. ce pot sa fac? m-am saturat sa imi reproseze mereu cate ceva cand ma vad afara cu fetele de la bloc.

multumesc mult

1 răspuns:
| Aηηy a răspuns:

Chiar daca nu te distrezi cu cele 2 coloege, incearca sa iesi si cu ele, fa`le pe plac ca nu ai nimic de pierdut. Astfele ele te vor aprecia mai mult; daca vad ca tu le dai mai putina importanta si le bagi mai putin in seama, ele incearca sa te evite si sa te scoata din cercul lor de prieteni pentru ca sunt invidioase si geloase pentru ca tu iesi cu fetele din bloc. Poate cu timpul o sa iesiti toate, ma refer la tine, fetele din bloc si cele 2 prietene si asa se vor distra si cele 2 fete si o sa te distrezi si tu mai mult cu ele happy. Ele au incercat sa iti faca tie ceea ce le faci tu lor, adica ti-au trimis mesajul ala doar ca sa vezi ce simt ele atunci cand tu iesi cu celelalte. Sperr ca te-am ajutat cat de cat happy, acum depinde doar de tine.