| anonim_4396 a întrebat:

Eu mă cert cu mama mea in fiecare zi și nu vreau asta dar in fiecare zi iese câte o ceartă și-mi reproșează că nu mă comport ca într-o familie.
Fiind vorba că eu am fost crescută de bunica mea le vârsta de doi ani până la 15 ani când a decis să vina in țară sa ma ia cu ea in Italia deși eu nu am vrut si nici acum nu vreau sa stau aici in Italia. Dar nu mă pot întoarce în Ro pentru că am buletinul expirat și nu pot ieși din țară... Și ne certăm in fiecare zi și chiar nu știu ce să fac, într-adevăr sunt închisă în mine. Și îmi petrec mai tot timpul singură în camera mea... Sfaturi?

2 răspunsuri:
| Ajutor19 a răspuns:

Voi începe prin a-ți pune o întrebare: în timpul în care te-a crescut bunica ta,ea a ținut legătura cu tine,te-a ajutat cu bani,s-a interesat despre situația ta? Presupun că ai majoritatea prietenilor în Romania, nu? Dacă da, probabil că ea consideră că un viitor mai bun poate fi acolo, în Italia, alături de ea.Chiar și așa,ar trebui să îi prezinți niște motive solide pentru a te întoarce în România dacă chiar dorești asta, spre exemplu spune-i (pe un ton cât mai calm și mai normal) că ești închisă în tine, că fizic dar și psihic nu te mai simți bine, că îți e dor de bunica ta care te-a crescut și de oamenii de aici, de prietenii tăi.Nicio mamă nu vrea răul copilului,iar dacă vede că acesta nu se simte bine,suferă, va face tot posibilui să-i fie bine (asta în majoritatea cazurilor).
După cum știi, am spus "Dacă da", iar în cazul în care nu, este foarte simplu și legal. Poți anunța autoritățile despre situația în care ești și cu siguranță te vor ajuta.Ai grijă însă să nu pari doar o copilă cu apucături adolescentine de a pleca de acasă, ci să prezinți argumente solide care să susțină dorința ta.De asemenea,ai putea vedea și punctul de vedere al mamei tale,o poți întreba "Tu de ce vrei să ma ții aici?", purtați o discuție serioasă, fără țipete, calm, în care ambele să puneți în față argumente pro și contra.

| sorrynotsorry457541122204762 a răspuns (pentru Ajutor19):

Da am tinut legătura telefonic cât timp eram in Romania. I-am explicat fix ceea ce ai zis tu că mi-e dor de bunica și prietenii dar ea își dorește să-mi ofere un viitor mai bun înțeleg asta dar atâta timp cât nu mă simt bine într-o țară străină deși sunt 3 ani.
De fiecare dată răspunsul dânsei este nu.