| L ι ѕѕ є η α ☮ a întrebat:

eu port ochelari si.as vrea sa stiu cum merge treaba cu lentile. Adica tot, cum le folosesc, cat costa, daca sunt mai ok ca si ochelarii. Ms. Ofer fundits!

2 răspunsuri:
| Roxy a răspuns:

Si eu port lentile, tot pentru vederebig grin
Dar le port mai rar...pretul e cum a zis si pixie in jur de 3-6 milioane(depinde). Pai te speli bine bine pe maini, trebuie sa te clatesti bine bine de sapun sa nu iti intre sapun in ochi, iti ti pleoapele cu doua degete si cu celalat deget aplici lentila pe ochi, o sa usture cateva ture da pana la urma o sa te obisnuiestihappy
Eu mai port si lentilele dar port mai mult ochelari ca de multe ori ma trezesc cand mie mai draga lumea ca imi lacrimeaza ochi si trebuie sa am grija cum lacrimez ca sa nu mi se duca machiajul sau sa nu fac dus, baie sau sa intru in apa la strand cu ele ca le poti pierde foarte usorhappy...si toata lumea imi spune ca sunt mai ok cu ochelarihappy
Sunt mai misterioasa cu eilaughing
Oricum depinde si de varsta pe care o ai si daca iti va da voie medicul tau sa porti...ca pe mine nu m-a lasat numa de la 13 ani in sushappy

| pixie_7635 a răspuns:

Pai eu am lentile de vedere. la inceput a fost foarte greu sa invat sa le pun si sa le sccot dar m am obisnuit. preturile pornesc d la 270 de lei (3 perechi pentru 6 luni)si pot urca in fuctie d marca pana la 600 lei si mai mult. da sunt mai ok decat ochelarii (vezi mai bine cu ele) si te ajuta mai mult sa te vindeci daca ai miopie de ex, dar trebuie sa ai grija sa nu exagerezi cu purtatul.

si trebuie sa fi foarte curata pe maini cand e folosesti eu ma spal cam d 3 -4 ori inainte sa le pun laughingde asemenea sa nu le porti dupa ce termenul de valabilitatea a expirat. sunt mai multe lucruri d care iti vor spune doctorii cand le vei comanda. eu cred ca sunt ok SI NU ITI AFECTEAZA CORNEA (doar daca le porti in exces ) adica nu le scoti zile la rand de la ochi. sper ca te am ajutatlaughing