| loveyou20011 a întrebat:

Buna!
Eu sunt zodia rac si vreau sa stiu daca racul-berbecul se potrives, racul-taurul se potrivesc si racul-leul.
Merci anticipat!

1 răspuns:
| SimonaSimona01 a răspuns:

1.Rac si Berbec? Apa si Foc, ca doua poluri opuse. Nu stiu unde ti-ai gasit Berbecul, dar o sa fie foarte greu (daca nu chiar imposibil) sa-l suporti pe copilul zodiacului. Teoretic, dupa toate regulile artei, ar trebui sa-ti spun "nici sa nu te gândesti". De ce? Sa le luam pe rând.

Probabil ca a fost dragoste la prima vedere, fiindca Racul are tendinta de a fi foarte protector, iar Berbecul are cu siguranta nevoie si de compasiune si de întelegere si de multa, multa dragoste. Ai sa descoperi destul de curând, însa, ca Berbecului îi place sa vada si sa faca lucrurile foarte exact si cu claritate. Adâncimile pe care le vezi tu, nuantele si finetea detaliilor, mai ales în ceea ce priveste viata sentimentala, nu prea sunt apanajul Berbecului. Nu numai ca va trebui sa faci apel la toata întelegerea si toata daruirea de care esti capabil (si poate înca un pic...), dar va trebui si sa suporti multe chestii care nu se potrivesc naturii tale : critici directe, la obiect, în care Berbecul este specialist, o atitudine de "ce-i în gusa si-n capusa" care te poate rani foarte usor, fiindca sensibilitatea semnului tau are nevoie de adevaruri spuse cu ceva mai multe menajamente decât este în stare un Berbec. Da, ai ghicit, nu prea are tact!
2.Rac si Taur. O combinatie cu sanse mari de succes : aveti amândoi anumite preferinte si tendinte comune, si va potriviti.

Taurul este stabil (doar e zodie de Pamânt), senzual si foarte fidel : norocul tau, Rac gelos! Are aceeasi nevoie ca si tine de un camin stabil, de securitate emotionala si financiara. De multe ori, când tu te agiti într-un ocean de sentimente confuze si contradictorii, un Taur te va putea linisti si aduce într-un lac cu ape linistite.

Amândoi sunteti cunoscatori într-ale finantelor : tu ai un noroc chior, din câte spune traditia, iar Taurul stie sa faca investitii. În plus, nici unul dintre voi nu este foarte cheltuitor, asa ca, în relatia asta, n-o sa ai probleme de acest gen.

Tendinta ta spre un camin pe care sa-l aranjezi si în care sa-ti gasesti cel mai adesea fericirea sau refugiul se combina bine cu dorinta de baza a Racului, care este aceea de a avea un astfel de camin. Un singur avertisment : nu uita sa-i explici felul în care simti si întelegi tu emotia, sentimentele, ca sa nu te trezesti vreodata ca te va rani. Fara sa vrea, desigur, însa Taurul este totusi un semn care spune destul de adesea ce gândeste si, desi stie sa fie diplomat, oricui îi este uneori cam greu sa priceapa de ce s-a suparat un Rac capricios!
3.Rac si Leu? Las-o balta. Adica NU.

Uneori merge, alteori nu merge între voi doi. Dar momentele în care merge au un fel ciudat de a se transforma aproape întotdeauna, mai devreme sau mai târziu, în momente în care nu merge.

Desigur, exista si parti bune si, daca esti dispus sa sacrifici o buna parte din personalitatea ta doar pentru a ramâne cu Leul însorit si stralucitor (guvernat de Soare), poate chiar ai sa faci relatia sa mearga o vreme. Luna reflecta lumina Soarelui, asa ca daca vei sti si vei vrea sa reflectezi personalitatea admirabila a nativului Leu, inima sa larga o sa uite curând capriciile tale omniprezente. Daca ai sa-ti lasi Leul de Foc sa domine relatia, sa fie la cârma, si daca ai sa-l lauzi corespunzator si destul de des, iarasi aveti mari sanse, mai ales daca ai sa-ti mai si stapânesti gelozia si rabufnirile emotionale – nu de alta, dar nu prea pricepe bietul Leu cum sta treaba cu sentimente atât de puternice si de dezlantuite. Problema este : cât timp o sa dureze pâna ai sa obosesti? Sau pâna când ai sa vrei sa redevii tu?