| Elena_9064 a întrebat:

Eu sut o persoana timida, si foarte sensibila. Si de aceea acum sufar.
Unele perosane ma vorbesc de rau pe la spate si cand aud ma simt foarte prost sau eu sunt clasa a 8 a si nu cred ca exista "iubirea" adevarata.
Cand aud ca cineva ma jigneste ma doare foarte rau.
Imi este frica ca nimeni nu ma iubeste, nimeni nu ma vrea.Parinti mei se cearta si nu vreau ca in vitor si eu sa ma cert cu peroana iubita. Simt lipsa de iubire de afectiune pe care orice persoana are nevoie de ea.Nu stiu ce sa ma fac ca sa nu mai ma simt abandonata. Vreau sa imi fac prietene si sa am persoane care sa ma ajute la nevoie, dar din pacate nu prea am. crying Ce pot sa ma fac?

Răspuns Câştigător
| Gabrielaaaa a răspuns:

Cred ca ar trebui sa nu le bagi in seama pe cele care te jignesc si te supara pur si simplu sa fii indieferenta! Si prietenii poti sa iti faci in clasa socializand,in pauze sa fi draguta,amabila cu persoanele care esti pe aceeasi lungime de unda! Si cu timiditatea,poti trece si peste ea exersand incontinuu si incontinuu si spunandu-ti de fiecare data in gand ''Pot sa o fac'' si poti trece peste toate aceste momente din viata cu mult calm si oricum sunt multe fete care nu sunt foarte dragute,chiar urate si au multa incredere in ele si sunt fitoase,etc asa ca tu trebui sa ai incredere in tine stii vorba aia ''Cu rusinea mori de foame''deci fii mai bagareata si la scoala si in pauze si nu ai nimic de pierdut, dimpotriva de castigat multe! Si asa poate atragi si baietii si iti faci si prietene! Si trebuie sa gandesti pozitiv, ca poti sa iti faci prietenii care sa te intelaga si in acelasi timp sa te incurajeze! Bafta!

4 răspunsuri:
| ALeXsSaY a răspuns:

Uite, e ceva normal, esti la adolescenta si toate aceste perioade nefaste de depresie si de SUBestimare fac parte din procesul de maturizare. Esti emotiva, genul care pune la suflet si ar plange din orice, gandindu-se(cum ai zis si u) ca nimeni nu o iubeste, ca nimeni nu o vrea. Sa stii ca oamenii nu isi exprima sentimentele pe fata, sunt prea orgoliosi, egoisti, nu vor sa arate compasiune, iubire, sentimantalisme pentru ca ar parea SLABI in ochii celorlalti. Tocmai de asta fac colegii tai pe durii si te vb de rau, te barfesc, asta ca sa para ca ei sunt mai tari, ca isi pot bate joc de oricine, dar nu e neaparat ceea ce isi doresc sau ceea ce cred despre tine, crede-ma ca o fac pentru a parea fruntasi, puternici in ochii altora. Tu trebuie sa devii indiferenta, greu stiu, dar trebuie sa accepti ca nu toti oamenii stiu cat ranesc unele cuvinte pe care le spun, nu toti stiu ce inseamna sa pui la suflet chiar si o gluma proasta, asa ca trebuie sa accepti ca esti mai diferita(in sens bun) dar hipersensibila, ceea ce te face sa suferi. Nu stiu, emotivitatea nu trece cu anii, insa imaginea ta aparenta ar trebui sa fie alta, sa pari indiferenta, sa nu le dai apa la moara altora, astfel ei se vor plictisi si nu vor mai comenta vazand ca sunt singuri in razboi.Incearca sa fii indiferenta(scuze ca ma repet, dar e cel mai important pas, dar si cel mai greu) si sa te regasesti in alte activitati, sa nu te mai gandesti la altii si la ce zic ei pentru ca, dupa cum am zis, nu toti cunosc puterea cuvantului. Prietene ti-ar trebui, dar ai grija, ai tendinta sa te atasezi f mult de ele, ceea ce inseamna ca iar vei suferi, pentru ca te tradeaza cand iti e lumea mai draga, ai grija pe cine alegi. Cat despre iubire, da, psihologic vorbind, in a 8a nu exista iubire, nici in a 9a, nici in a 10a, etc. iubirea adolescentina este doar o atractie fizica, confundata adesea cu iubirea, iar relatiile timpurii nu dureaza tocmai din lipsa sentimentelor si monotoniei. Acum, bine, iubirea poate fi si la 15-16 ani, dar f rar, si oricum, trebuie sa fii f atenta si pew planul asta pentru ca, dupa cum am zis, ai tendinta de a te atasa f mult de persoane care pana la urma iti vor trada increderea. (persoane duale, nimic iesit din comun :-J) Daca vrei sa mai vb, da add: emotional.stories P.S nu stiu daca are vreo logica ce am scris, insa m-a captat intrebarea ta happy

| Elena_9064 explică:

Iti multumesc mult ALeXsSaY pentru ca tu te-ai straduit sa imi explici foarte bine pasi pe care trebuie sa ii urmez.Si ai avut foarte mare dreptate in tot ceea ce ai spus.Nu te cunosc dar vreau sa iti spun ca dupa cuvintele pe care lei spus te cred deja o persoana foarte buna.Si incodata vreau sa iti multumesc mult.Si app imi cer mii de scuze ca nu mai am cum sa iti dau funda intr-adevar tu meritai funda dar inainte sa scrii tu a scris alta persoana si de aceea nu mai pot sa iti dau fundita sper sa tinem legatura id meu este elena_frumi. Te pup dulce. :*wave

| alexandra2859 a răspuns:

Asculta sentimentul asta cu prietenia l-am avut si eu cand m-am mutat in grecia nu aveam niciun prieten toti radeau de mine ca nu stiu sa vorbesc si ma certam cu toata lume de aia nu ma vroiau situatia asta a tinut cam 2 ani apoi cand a inceput clasa a 4-a m-am hotarat ca nu o sa ma cert cu nimeni ca o sa ii ajut si a mers mi-am facut multi prieteni si acum sunt aproape ce mai populara fata din liceu fa si tu o schimbare si ai sa vezi ca totul o sa fie bine si iubirea nu as crede ca exista da multi oameni se iubesc de ce n-ar fi adevarat zici sa minta nu cred nu asculta pe nimeni cand te jigneste nu ii raspunde ignora-l o sa iti fie mai bine crede-ma succes

| Anka_5986 a răspuns:

Da este o situatie pe care o cunosc foarte bine.Si eu prin clasa a 8 eram timida si eram foarte usor de ranit,dar am inteles ca nimeni nu merita lacrimile mele ca ei nu ma cunosc.M-am schimbat le-am demonstrat tuturor ca nu sunt o fata tocilara cum ma considerau mi-am facut si prieteni si chiar si m-am afirmat foarte mult ca fiind o fata care a putut sa faca fata acestor greutati.Te-as sfatui sa lasi frica la o parte sa incerci sa te integrezi intr-un grup din clasa sa esi cu clasa in oras sau la cafenea sa incerci sa te afirmi,incearca sa devii mai activa sa nu iti fie frica de nimic, iar celora care te vorbesc sa le spui in fata...,, Mă vorbești pe la spate, înseamna ca sunt înainte. Discuți viața mea, înseamna că e mai înteresantă decit a ta... Încerci sa-mi gasesti neajunsuri înseamna ca mă învidiezi. Continuă asa, CA SUNT FERICITĂ! laughing tongue''