| WeLoveIceCream a întrebat:

Fetelor! Este adevarat ca atunci cand esti in timpul menstruatiei nu ai voie sa intri in biserica? De ce?(daca e adevarat)
Dau fundita colorata!

Răspuns Câştigător
| Alice a răspuns:

Buna. e adevarat. Femeia nu poate intra în biserică în perioada menstruaţiei lunare.
Canonul 7 al lui Timotei al Alexandriei spune că femeia ce se află în această perioadă lunară, nu se poate apropia de Sfintele Taine. Tot referitor la interdicţia de a intra în biserică în perioada aceasta, Fericitul Dionisie al Alexandriei spune în canonul 2: "Iar în privinţa femeilor care au curăţire lunară, dacă se cuvine, aflându-se ele aşa, să intre în biserică, socotesc ca şi a întreba este de prisos, deoarece cred că şi ele, fiind credincioase şi cucernice, n-ar îndrăzni, aflându-se aşa, sau să se apropie de masa cea sfântă, sau să se împărtaşească cu Trupul şi Sângele lui Hristos; căci nici cea ce avea curgerea sângelui de 12 ani nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele Lui."
Nu trebuie să înţelegem prin aceste interdicţii vreun act de discriminare a femeii, ci trebuie să înţelegem că bunul simţ ne obligă în aceste perioade fiziologice ce ţin de curăţirea femeii, la o anumita ţinuta. Dacă avem decenţă şi respect faţă de cele sfinte, trebuie să înţelegem şi să respectam aceste dispoziţii canonice.

4 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna!
Nu cred asa ceva.Nu e adevarat.
Pa, pa!happy

| panturucristina a răspuns:

Poti intra in biserica, dar nu ai voie sa saruti icoanele.

| BeautyTeacher a răspuns:

Cum zice Alice
esmeralda daca nu stii sigur de ce vorbesti?
ce oameni prosti

| Cryssu17 a răspuns:

Esmeralda, daca nu stii informeaza-te! Este adevarat, pe timpul menstruatiei este pacat sa intri in biserica, nu numai sa saruti icoanele, nu ai voie sa intri! Este pacat, ca si eu am vrut ieri sa ma duc la biserica si n-am putut de-asta. Ai grija, te pup!