| Zozoleparfumath a întrebat:

Buna fetelor:*! voi aveti o stare proasta in saptamana in care trebuie sa va vina menstruatia? va simtiti indepartate d restul.va enervati din orice, simtiti nevoia de singuratate? Eu simt k sunt indepartata de prietenul meusadsi ma enervez f repede pe el...si nu stiu de ce. ori din cauza ca trebuie sa apara menstruatia peste 3zile sau ne-am indepartat noi? toata saptamana si cateva zile din cea care a trecut am fost asa...Ast rasp! va rog:* dau FUNDA happy. multumesc:*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Ceea ce ti se intampla tie este un proces sa ii zicem normal si se numeste sindrom premenstrual.
Fata devine mai suparacioasa, nervoasa, de asemenea s-ar putea sa manifeste si tensiune mamara(dureri de san), dureri de cap sau dismenoree.
Poti ameliora simptomele daca iei vitamina B6-piridoxina cu Magneziu, utila in sindrom premestrual.
Incearca sa iti dai seama de schimbarile tale de comportament si incearca sa le tii sub control. De cate certuri nu am avut eu parte din cauza asta! dar o data ce am descoperit cauza, am incercat sa ma controlez, sa ii explic prietenului meu de ce sunt asa sau in cel mai rau caz decat sa ma cert cu el in zilele acelea prefer sa vorbesc cu el la telefon putin si sa nu ma vad cu el.
Depinde ce solutii gasesti, evita certurile- foarte probabil se datoreaza starii tale proaste de dispozitie si controleaza-te!
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| racaru1987 a răspuns:

Pai hai ca lti raspunde un baiat: pai din cate stiu de la prietena mea cam asta e reactia (chiar azi i-a venit menstruatia) deci e o reactie normala darlegat de prietenul tau nu stiu ar trebui sa lti pui un semn de lntrebare dc e altfel tocmai cand esti perioada asta...pup sper sa te ajute