| YukyTsukiyomi a întrebat:

Buna funda... ce inseamna sictirita adica mi-au zis multi oamne ca sunt sictirita dar nu stiu daca e de bine sau de raulaughing adica mi-e mi-au zis unii ca e bine sa fii sictirit si altii nu eu ce sa cred?

Răspuns Câştigător
| rainbow20 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca foarte multe persoane folosesc cuvantul sictirit/a fara sa stie ce inseamna cu adevarat...
conform dex-ului a sictiri inseamna a injura, a ocari
asa ca daca nu esti o persoana care ii face cu ou si cu otet pe toti cei din jur nu ar trebui sa te deranjeze
lasa-i sa-ti spuna asa cat vor...
stii vorba: multi vad putin cunosc
asa si aici
lasa-i pe ei cu oile lor laughing

sper ca te-am ajutat :*

12 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

SICTIRÍ, sictirésc, vb. IV. Tranz. (Fam.) A alunga pe cineva (înjurându-l); a înjura pe cineva. – Din sictir.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink

A SICTIRÍ ~ésc tranz. (persoane) A alunga în mod brutal. /Din sictir
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

SICTIRÍ vb. v. drăcui, înjura, ocărî.
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

sictirí vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. sictirésc, imperf. 3 sg. sictireá; conj. prez. 3 sg. și pl. sictireáscă
Sursa: Ortografic | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink
Definiții din dicționare neoficiale
Deoarece nu sunt editate de lexicografi, aceste definiții pot conține erori, deci e preferabilă consultarea altor dicționare în paralel.

sictiri, sictiresc I. v. t. a insulta, a înjura (pe cineva). II. v. r. a se supăra, a se enerva.
Sursa: Argou | Adăugată de blaurb | Greșeală de tipar | Permalink

| Nymphetamine a răspuns:

Sictirista*winking.Adica esti sictirista, vorbesti la sictir... arunci vorbe la sictir gen: "hai nu zau!","nu ma innebuni"...ma rog. Ceva in genul.

| Ralucaaaaaaa a răspuns:

Sitctirita vine de la Sictir. si nu cred ca e de bine, fiind echivalent cu "data dracu".

| callmebeautiful a răspuns:

Eu cred ca inseamna ca ai mult tupeu

| tigersss a răspuns:

Fa pasi! evapora-te! fa-ma sa imi fie dor d tine! jet!
adica pleaca, nu nu e bine sa fi sictirit e ceva gen ca nu prea esti importanta pentru lume adica toti te ignora
eu nu am vrut sa te jiknesc dar asta e explicatia

| SlowLikeSnow a răspuns:

Adica ai fitewinking

| Sqk00 a răspuns:

Scrii pe google dex online dai p primul link. scrii cuvantul si gasesti laughing.
Funda?

| Wooky a răspuns:

Salut,Ioana
SICTÍR, interj. (Arg.; în expr.) Hai sictir! = pleacă! marș de aici! șterge-o!; A da cu sictir = a sictiri
Nu prea e de bine.

| LexieG a răspuns:

Inseamna ca alungi oamenii intr-un mod brutal, prin injuraturi si violenta.Asta inseamna sictirita.

| trompeta a răspuns:

Inseamna ca esti o copchila rasfatata cu nasul pe sus, alintata. Oricum e de rau.Nu vad cum e bine sa fii sictirit da ma rog laughing)

| Sevenfold a răspuns:

Nu-i nimic rau oh go on, stai linistita :d.[rolling on the floor]. Cel mai bine ar fi sa-ti schimbi caracterul pentru ca nu fac nimic asa whistling. Ai sa vezi daca continui sa fi sictirita.