| AnDutZzA020 a întrebat:

Ieri am luat la fizica un 3 pentru ca nu mi-am facut tema, si nu stiu cum sa le spun parintilor de nota asta! (este primul meu 3)
Dau

Răspuns Câştigător
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Iei de o parte parintele cu care te intelegi cel mai bine..tragi aer in piept,,, te gandesti ca ce va fi va fi, oricum la un momendat ar fi aflat si ar fi fost mai rau, pana sa-i spui ti-am zis trage tare tare aer in piept gandindu-te ca vei trece si peste asta si ca poate candva iti vei reaminti de momentul asta si vei rade, apoi expira pur si simplu cuvintele (tragi are in piet si dupa scoti aerul odata cu cuvintele ca sa zic asa) probabil te va mustra..incearca sa-i explici de ce nu ai facut asta cere scuze, implora daca e nevoie(lasa mandria la gunoi cel putin pentru parintii tai) si promite-i ca vei incerca sa-ti indrepti nota... apoi dupa ce a terminat sa te mustreze retrage-te si incearca sa uiti. poate ti se vor parea banale sfaturile insa pentru mine merg...multa bafta! crede-ma stiu ce simti!

6 răspunsuri:
| liadelia a răspuns:

Buna! Incearca sa vorbesti cu ei sa le explici care a fost problema si asta e, nu esti prima nici ultima care a luat sau va lua 3.pup

| Lorykaaa a răspuns:

Spune-le cand sunt intr-o dispozitie buna ca daca nu le spui tu tot vor afla de pe la scoala si rau daca nu le spui ca si mie mi se intampla sa iau note mici si le spun ca daca nu le spun e rau ca tot afla d la scoala si atunci e mai rau

| RBB a răspuns:

Pai asteapta catva timp poate 3 patru zile si in aceste patru zile fii draguta cu ei si le spui atunci ca daca le spui direc si ai facut o prostie in acea zi si mai vine una pf...

| Vokii a răspuns:

Eu am luat 3 la istorie. :-s si la mine a fost primul 3, dar le-am explicat ca n-o sa se mai intample si voi incerca sa iau una mai mare data viitoare. Au inteles ei intr-un fel. Bineinteles ca mi-au facut si un pic de morala. rolling eyes

| alevip a răspuns:

Nu le spune ce e treaba lor ce note iei tu la scoala

| Okami23 a răspuns:

Spune-le cat mai repede de note, parintilor nu le place sa le amani asteptarea, spune-i mai intai mamei sau celui cu care te intelegi mai bine. si eu am luat si i-am spus imediat, luasem intr-un test neanuntat, a inteles si m-a ajutat. Nu o sa fie ultimul trei, fizica e o materie grea