| swagMeOutBitch a întrebat:

imi expun si eu povestea aici...Parintii mei sunt plecati in starinatate[mama de 7 luni, iar tata De 3]pana acum am locui cu o prietena de familie si prietena mea cea mai buna, are 20 de ani Dar aceasata a plecat saptamana trecuta in Italia cu prietenul ei.Acum locuiesc singura intr-un apartament.nu asta este problema pentru ca ma decurc.ai mei ma suna app zilnic, imi trimit bani Au incredere in mine.Problema este ca sunt clasa a 11[trec acum a12a] si nu p; rea am dat pe la scoala tot anul.Am 3 sau 4 corigente Am fost la scoala si am vb cu diriginta sa vad ce pot face cu absentele macar, dar nu m-a ajutat cu nimic, mi-a vorbit si urat pentru ca vezi doamne eu ii faceam probleme la clasa.Deci degeaba.Mama o sa vina in septembrie. Daca am 3 corigente ma pot duce sa le dau la toamna sau raman direct? stiu ca scoala este cea mai inportanta la varsa mea, nu prea mi-am dat seama cand a trecut anul si se pare ca nu am acordat deloc atentie scolii in ultimul an

5 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Din pacate daca ai 3 corigente ramai repetenta direct, fara sa mai poti face nimic...

Dar totusi, esti sigura ca te-au lasat la 3 materii? Chiar nu s-o fi gasit nici un profesor din aia 3 sa-ti incheie cumva media 5? Ei vorbesc intre ei, deci toata cancelaria stia ca esti intr-o situatie naspa. Ma gandesc ca i s-ar fi putut face unuia mila de tine si sa te treaca la materia lui ca sa nu repeti anul...

Pentru orice eventualitate eu iti zic sa vorbesti cu o persoana majora, sa se duca ea la secretariat cu un cadou pentru alea si sa le intrebe politicos de situatia ta. Daca mergi singura iar se va tipa la tine. Nimeni nu va sta sa vorbeasca cu tine, in mintea lor esti doar o copila problema si nu-i intereseaza... Asta e mentalitatea. Pe cand daca merge un adult, altfel se va vorbi cu el. Trimite pe oricine, prietena/ruda. Preferabil tot fata. Sa fie aranjata si sa para om serios. Persoana aia care merge sa se intereseze le poate spune ca esti intr-o situatie mai speciala, parintii sunt plecati iar tu stai singura. Macar cineva de acolo trebuie sa inteleaga. Daca nu ai ramas la 3 materii si poti da cele 2 corigente ca sa intri a 12-a, fii atenta la anul ce faci. Nu iti zic sa mergi la fiecare ora, dar macar de cateva ori pe saptamana ca sa fii vazuta de profesori. Iar cand mergi, raspunde, fii activa. Daca participi la ora nu-ti va mai spune nimeni nimic.

Daca chiar esti corigenta la 3 materii si nu mai poti face nimic, nu dispera si nu dramatiza si mai tare situatia.
S-a intamplat, asta e. Mergi mai departe. Ii explici mamei, ii spui ca-ti pare rau si va te va ierta pana la urma. Nu stiu sigur dar clasa a 12-a cred ca o vei putea face si la fara frecventa, deci nu va trebui sa stai in sala de clasa inca un an. Oricum, gandeste-te ca multi pica BAC-ul, ca multi nu intra la facultate. Deci nu esti intr-o situatie prea diferita de a altora.

| jj95 a răspuns:

Din pacate daca ai 3 sau peste 3 corijente ramai direct.
Bafta!

| NeymarJr11 a răspuns:

Ai scapat?

| swagMeOutBitch explică (pentru NeymarJr11):

Da..trebuie sa ma duc sa dau o singura corigenta la matematica

| Lorena7712 a răspuns:

Nu mai poti. Ramai sad