| Edyez a întrebat:

Buna
Îmi place de o fata de la mine din liceu, e cu un an mai mica, faza e ca n-o cunosc absolut deloc, i-am aflat doar prenumele și am văzut cu cine sta ( o vad in fiecare pauza, doar cu fete de la ea din clasa, la țigara) și știu că sună ciudat dar parca când o văd se "trezește" în mine un sentiment pe care nu știu să-l descriu, dar un sentiment de fericire oricum.happy
Faza e ca eu cu fata asta n-o sa am cel mai probabil vreodată o tangenta decât dacă vreau eu sa am. Acum eu sunt și mai timid și nu știu cum să o abordez sau mai pe scurt "sa acționez". am făcut rost de instagramu ei, dar mie mi se pare o prostie să mă bag in seama cu ea pe Instagram, nu știu ce mentalitate are ea, dar eu consider ca un gest de lașitate, ca și când n as putea direct fata in fata, adevărul e ca nici fata in fata nu prea pot din 2 motive :
1. Cum am spus sunt timid.
2. Ea sta cu fete din clasa ei, câteva așa, e ca un "grupulet" al ei și dacă îmi e nu știu cum, din cauza timidității sa vorbesc cu ea, îmi e si mai și în fața mai multor persoane.
Eu tot mă gândeam să mi fac curaj, pentru că nu pierd nimic și să mă prezint in fata ei și să i spun că am vazut-o de ceva timp prin liceu și mi se pare ca e o fata draguta...
Voi cum ați acționa? Am pus aceasta întrebare mai mult din curiozitate pentru a afla perspectiva diferite din partea mai multor oameni, mulțumesc pentru timpul acordat!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu fata asta n-o sa am cel mai probabil vreodată o tangenta decât dacă vreau eu sa am.
Felicitări, ai pus punctul pe i. Dacă vrei.
Te duci la ele, și vorbești cu toate din acel grup să te cunoască toate. Pe urmă o singularizezi pe ea, separat.
Asta dacă vrei. Voința anulează timiditatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă chiar nu poți sa îți faci curajul necesar pentru a vorbi cu ea fata în fata, poți începe conversația pe Instagram, acolo poți sa fii ce fel de persoana vrei tu.

| Cismi a răspuns:

Pai uite cum sta treaba ai 2 variante:
1. Indirect: ii dai mesaj pe Fb, insta, etc vb cu ea incepi cu clasicul "buna" [daca nu raspunde o sa iti zic in varianta 2 ce sa faci], continui cu "ce faci" ii zici si tu glumite de genu "esti si tu din Jilava (cu referinta la liceu), nu?", "Te am mai vazut prin liceu " etc.
Pont nu sari pe ea ca disperatul un "buna " cand o vezi si un zambet e suficient cel putin primele zile dupa cateva zile e ok sa iesiti undeva pe o banca dar o sa fie fu**re ca o sa mai fie si cu prietenele ei si crede ma ca faci o laie nu te apropii de ea, cel mai ok stabilesti on intalnire dupa scoala undeva(nu te lasa dus de val si sa zici ca ea e ca is indragostit) platesti tu ca na asa e frumos la prima intalnire (daca e fata simtita va da macar sa plateasca si ea) daca iesiti si doar tu platesti la modu ca ea nici nu se ofera fa i catapultarea ca te foloseste si asculta ma bine sa nu zici ca nu mai gaseteti ca o sa te goleasca si o sa plece cu primul dar sa speram ca nu.
2. Direct: Stii ca ti am zis mai sus daca nu raspunde ei bine aici e planul b de la 1 pai in caz de ceva cand e mai singura nu o zici pe un ton de mistocareala sau ceva " Buna, am zis o si aseara dar ma gandeam ca incercarea moarte n-are *zambet si dai sa faci cunosinta * app sunt *cum te cheama" (nu m-am gandit prea mult dar undeva pe acolo as folosi eu ) de aici stii si tu vb complimente etc.
Acum abordare directa iti iei niste colegi care fumeaza si mergeti si voi cu ele (daca fumezi tu e mai ok) mergi ceri un foc (daca vrei 6/49 o bagi pe aia cu "pe langa tigara putem aprinde si o conversatie daca doresti" si inceri sa vb cu macar o fata din grup pana te infiltrezi dupa te focusezi pe ea sau daca e ceva in discutie de bagi subtil si aia e.
Acum ce sa zic, mult succes si alege cu cap nu te uita ca iti placea de inainte daca ti se pare ca nu te potrivesti e cam usuratica materialista crizata, schimbi tina.