| anonim_4396 a întrebat:

Îmi place foarte mult să fac chestii handmade, iar după liceu vreau să urmez ceva tot în acest domeniu, doar că nu știu unde as putea da. Știți cumva ce as putea urma in acest domeniu?

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti sa mergi pe arta daca iti place acest domeniu dar sincer, lucrurile handmade nu se invata la facultate. Iti vin ideile, faci produsul si-l vinzi. E mai simplu sa alegi o facultate calumea si sa ai acest hobby din care sa faci bani de buzunar.

| Violleta2022 a răspuns:

In care domeniu? Ca ai uitat sa-l precizei!

| Laptefun a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu chestii practice, de handmade, nu știu

| Laptefun a răspuns (pentru Violleta2022):

Gen, unde as putea sa dau mai departe unde să fac tot chestii handmade sau ceva asemănător

| Violleta2022 a răspuns (pentru Laptefun):

Ce fel de chestii handmade vrei sa faci?
Am inteles ca vrei sa faci lucrui de mana, dar de ce natura?
Plastice, sticla, lut, pictura, croit haine, confectionat mobila din lemn sau poliuretan, confectonat flori din placsti, confectionat incaltamine samd.
Deci: DIN CE DOMNIU de activitate face parte acele "lucrui de mana" pe care vrei tu sa le faci?
Ca nu te putem trimite la 10 scoli profesionale si 5 universitati, dada nu stim exact la ce esti tu priceput si ce anume vrei sa faci de mana!

| Violleta2022 a răspuns:

"Handmade" nu este un domeniu de activiate sau industrie, ci este o simpla expresie, care inseamna: "lucru de mana" sau "facut de mana".
foloseste numai limba romana, daca nu ai habar ce inseamna anumite cuvinte in engleza!

| Eireann a răspuns:

Facultate de handmade nu prea este dar sunt cursuri de design de bijuterii, de exemplu.