| anonim_4396 a întrebat:

imi place si mie de un baiat, din totdeauna am fost prieteni, vb deschis, ca doi frati, dar incet incet, am inceput sa ma indragostesc de el, nu mai am curajul nici sal salut, nimica, de o vreme, nici el nu prea vb cu mine, prietenii miau sp ca si lui ii place de mine, si vad in ochii lui cum se uita dupa mine ca ma place. spuneti-mi parerea voastra, cum este bine sa ma comport cu el, ajutatim, dati-mi un sfat pliiz

Răspuns Câştigător
| Daysukki a răspuns:

Nu esti prima care are problema asta si nu o sa fii nici ultima, aici pe TPU mai toti intraba acelasi lucru,"ce sa fac? draga sa stii ca iubirea nu se spune ci se arata, daca tu nu vorbesti si nu-i arati ca iti pasa de el, sacarul ce o sa creda? daca tu deja stii ca si lui ii place de tine ce mai astepti. sa-ti spun povestea mea, eram intr-o echipa de baschet, si imi placea de un baiat si eram exact ca tine, nu vroiam sa vb cu el, nu vroiam sa afle ca-mi place de el, dar itr-o zi am inceput sa plang ff tare deoarece nu mai suportam, stiam ca mai multor fete le place de el, diferenta este ca ele vorbeau cu el iar eu nu, domnul antrenor este si va fi o persoana de gasca, el mai facea glume pe seama noastra si in special pe seama ''lui" si intr-o zi cand eram alineati ia spuns ''lui'' de fata cu toti, din adins : hai hai R*****d, fii atent, ca acum mai nou te uiti dupa Diana, bine ca eram 2 diane dar se referea la mine pentru ca pe cealalta nu o inghitea, atunci el a facut un pas in fata si a spus ca mai nou ii place de S****a, bine asta era tot la panarama dar nu m-am suparat pentru ca el stia ca si ea il place, o prietena i-a dat numarul meu de telefon intr-o seara, si tot in acea seara a sunat, am raspuns. imi tremura vocea asa de tare incat de frica, la primul lui cuvant am inchis. Si de atunci nu a mi sunatsad. dupa, parintii mi-au intrezis sa mai merg la baschet pertu ca am probleme de sanatate. nu iti poti inchipui cat am putut plange in acea zi, am plans cu orele, ba chiar m-am dat cu capul de pereti, si m-am injurat singura, m-am comportat exact ca o cretina pentru a ma razbuna de mine, petru ca din cauza mea, ca nu am fost in stare sa merg la el sa-i zic adevarul s-a intamplat asta. am trecut peste dar foarte greu si cateodata ma mai intreb ce sar fi intamplat daca i-as fi spus atunci, daca nu comunici, nu castigi, e totul sau nimic, nu te mai gandi fa-o doar!

4 răspunsuri:
| Angyclon a răspuns:

Oh, fii serioasa. Esti fata! Trebuie sa pui piciorul in prag! Ia-l deoparte si incearca sa vorbesti deschis cu el despre ceea ce simti pentru el si ce simte pentru tine. E foarte usor. Daca el te place si tu il placi atunci e perfect daca sunteti apropiati. Asa trebuie sa fiti. Succes

| Scriiitoare a răspuns:

Pai... daca il placi si eu te place ar trebui sa va spuneti unul altuia "te iubesc" si gata. daca nu poti sa ii spui, atunci nici nu stiu ce sa iti sfatuiesc, petrece si tu mai mult timp cu el si poate face el primul pas

| Sky_6013 a răspuns:

Pai.lasal sa te descopere, nu te comporta altfel daca si el simte la fel iti va spune dar e logicc ca si el are emotiiwinking

| Deca a răspuns:

Pai...eu cred ca el ar trebui sa iti spuna primul, (doar este baiatul)dar inorice caz daca el nu ae curaj, fii uh prima care ii spune ce simti. Mult noroc.