| MrsC a întrebat:

Buna happy

imi puteti da niste alimente bogate in fier plz? happy :*

multumesc anticipat, dau funda :*

Răspuns Câştigător
| ChildishDevil a răspuns:

1.Spanac-4,1
2.Ou(galbenus)-7,2
3.Varza de Bruxelles-3
4.Carne de vita-7, 6
5.Broccoli -3
6.Alune-4
7.Nuci-2,5
8.Caise (de preferat uscate)-5
9. Drojdie-20
10.Paine de secara -3
11.Muschi de porc -4, 5
12.Mazare-5
13.Pateu(de ficat)-10, 4
14.Ficat (de pui, de vita)-11, 5
15. Cereale (germeni de grau, ovaz)-6-5
Astea sunt doar cateva exemple care sper sa-ti fie de folos.Nu mai consuma ceai negru(in caz ca-l folosesti) deoarece incetineste absorbtia fierului din organism). Masurile de mai sus reprezinta cantitatea de fier per` 100 g de produs.Bafta!

1 răspuns:
| Numero1 a răspuns:

Buna. Alimente bogate in fier sunt ficatul in special de pui,Drojdia,painea de secara, alunele, galbenusul de ou, carnea de vita, nucile si de ce nu cerealele(cum ar fi ovazul). Daca mai ai vreo nelamurire, doar spune-mi.