| RTA90 a întrebat:

Imi puteti spune si mie unde as putea sa imi aflu arborele genealogic? Sunt tare curioasa. Sunt din Bucuresti apropo. Dau fundita, mersi mult! :*

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu cred că există vreo instituţie la care să se depoziteze arborele genealogic al fiecarei familii. Pentru o seamă de mari personalităţi ale unui popor, aceste încrengături se realizează de către unii istorici în urma unor asidue căutări prin fel de fel de arhive.
Dacă tu vrei să întocmeşti un arbore genealogic al familiei tale, te poţi interesa la cei mai în vîrstă decît tine, din familia ta şi începi să-l creezi tu singur. Întîi porneşti de la părinţi. Afli cine au fost părinţii lor. Ce fraţi sau surori au mai avut, veri, cumnaţi, Apoi despre părinţii bunicilor, de pe mama, de pe tată, ş.a.m.d.
Altcumva nu se poate. Şi, la urma urmei, la ce ţi-ar folosi?