| LoveMcDreamy a întrebat:

Imi puteti zice si mie cum se rezolva problema asta?
Un nergustor are de vandut 100 kg de merge.In prima zi vinde 15 kg de merge, a doua zi vinde de doua ori mai multe decat prima zi.Cate kg de merge are de vandut negustorul in a treia zi?

Eu am facut asa:
Cate kg de merge a vandut a doua zi?
15x2=30

SI pe a treia nu mai stiu cum sa calculez!
Intrebarea este:Cate kg are de vandut negustorul in a treia zi?

Va rog sa raspundeti! Funda +vot~!

Răspuns Câştigător
| TrendyHedgehog a răspuns:

In prima zi a vandut 15 kg, a doua zii a vandut 30kg(15x2) si in a treia zi scazi din 100kg 45kg(nr de kg vandute in primele 2 zile)

2 răspunsuri:
| iZzZ a răspuns:

55kg

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Păi în prima zi a vândut 15 kg
În ziua doua a vândut 30kg
Dacă are de vândut în trei zile 100 de kilograme, faci diferenta intre 100 și cantitatea vândută în primele 2 zile. Vezi că este temă!