| roxyyy27 a întrebat:

imi spune si mie ce inseamna cuvantul temperament?

Răspuns Câştigător
| Sase a răspuns:

Ok. Temperament este un cuvant care descrie tipul de enrgie pe care il are o persoana. Si iti dau un exemplu. Poti sa fii stabil emotional sau instabil emotional. Poti fi sociabil sau nesociabil.
Cele patru temperamente clasice se pot da in functie de combinarea tipurilor de energie de mai sus.
Stabil emotional si sociabil e tipul de temperament sangvinic.
Instabil emotional si sociabil e tipul de temperament coleric.
Stabil emotional si nesociabil e flegmaticul.
Instabil emotional si nesociabil e tipul melancolic.
Chiar daca poate parea asa, niciun temperament nu e mai putin bun decat altul.Toate au calitatile si defectele lor.
Mai vrei detalii?

2 răspunsuri:
| lolyyypoly a răspuns:

TEMPERAMÉNT ~e n. 1) Totalitate a particularităților psihice și fiziologice, care determină excitabilitatea și comportamentul unei persoane. ~ coleric. ~ sangvinic. 2) Energie vitală. ◊ Cu (sau plin de) ~ plin de energie. /