| MeOMGirlOSTangelEAH a întrebat:

Imi ziceti si mie multiplii si submultipli timpului am nevoie la fizicasad

Multumesc

Scuzati categoriawinking

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Mijloace pentru masurarea timpului
Timpul aste o mặrime fundamentalặ în Sistemul International. Unitatea de masura pentru timp este secunda notata s.
La a 13 -pea Conferinta Benerala pentru masuri si Greutati a hotarât ca secunda sa fie definita astfel: "Secunda este durata a 9.192.631,770 perioade ale radiatiei corespunzatoare tranzitiei între cele doua niveluri hierfine ale stari fundamentale ale atomului Cesiul 133".
Multiplii secundei sunt:
` Minutul 1min=60 s
Ora 1 ora=60 min=3.600 s
Ziua 1 zi=24 ore
Anul 1 an=365 zile
Secolul 1 secol=100 ani
Mileniul 1mileniu= 10 secole
Submultiplii secundei sunt milisecunda (mersi) si microsecunda (µs).

1 răspuns: