| Anonim9666 a întrebat:

in 21 septembrie anul asta a murit un prieten de familie care era c aun tata pentru mine, ca un prieten, unchi...tot. in ultimii 2 ani am pierdut 4 persoane dragi in afara de el, si nasa mea are cancer, a fost naspa pentru mine. eu aveam tot timpul la scoala media peste 8.90. si acum am 7.60. inca nu imi vine sa cred ca a murit prietenul nostru d familie.toti imi spun sa ma calmez, insa plang in fiecare seara. credeti ca atatea "socuri" mi-au putut influenta activitatea scolara? va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| HeliosMetal a răspuns:

Este o situatie temporara, rareori cei apropiati persoanei decedate cad in depresie mai mult de 3 luni. Ori esti slab de inger si accepti greu situatia ori este o problema mintala.Cunosc o persoana, din propria mea experienta, care a cazut in depresie ca i-a murit fica inecata. Cel mai bine este sa nu ramai influentata de astfel de tragedii si sa treci mai departe, pentru ca altfel nu vei mai putea interactiona la fel ca si pana acum.