| anonim_4396 a întrebat:

In aceasta am trecut in clasa a 9-a (am 14 ani si 10 luni) si n-am avut niciodata prieten sad Ma intreb daca voi avea vreodata... Toate prietenele mele au si vreau si eu crying Chestia eu ca sunt mai timida, adica nu ma bag in grupuri d-astea "tari". Imi este rusine sa scot vreun cuvant, deoarece toata lumea ma stie de timida! Cateodata as vrea sa stau numai acasa, sa renunt la liceu! Si asta nu numai din cauza ca n-am prieten. Din cauza ca sunt prea timida. Chestia asta a devenit o obsesie pentru mine! Frumoasa sunt (nu vreau sa ma laud), dar nimeni nu se uita la mine, decat baietii fluiera si atat! sad Ce pot face?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Toate la timpu lor,nu ti fa probleme, asta nu inseamna ca esti mai prejos ca fetele de varsta ta care au prieteni[si eu am fost tare timida, si primul prieten l am avut cand am terminat a 9 a

| Nolkyz a răspuns:

"Cateodata as vrea sa stau numai acasa, sa renunt la liceu!" Din cauza ca n-ai prieten? Sau din cauza ca esti timida? Sau n-ai prieten din cauza ca esti timida?
Tocmai ca a devenit o obsesie pentru tine faptul ca nu ai prieten si ca esti prea timida etc este o problema. Tocmai asta e, nu ar trebui sa fie o obsesie. In fine, nu cred ca este vorba doar despre faptul ca nu ai prieten, asta reprezentand doar o mica parte din ceea ce te face pe tine sa te simti asa. Aici e mai mult o chestie de... tine. Nu trebuie sa ai prieten ca sa te simti bine. Trebuie sa fii impacata cu tine insuti. Trebuie sa te gandesti ce te face pe tine sa te simti timida mai intai, dupa aia sa renunti la timiditate. Cu toate ca nu cred ca timiditatea te tine pe tine in loc.

| TheG1rl a răspuns:

Daca faci ce zice MoniixD112 Fara suparare.Dar o sa se supere profesorul/profesoara rau de tot.Si prin a da dovada de proasta crestere nu esti ''diva''. Parerea meawinking. Toate la timpul lor.Si de baieti ai timp.Insa daca tu crezi ca baietii nu se uita la tine.asta te face sa iti doresti sa fii cu unul cred eu. Deci ai grija de tine.Si mai gandeste-te o data la cea ce vrei sa faci! BAFTA~!

| Catcherintherye a răspuns:

Pai incearca ca te mai bagi in grupulete si nu sa vii dintr-o data.fa-te simtita prin glume, bancuri, inteligenta si sfaturi...si trebuie sa iti placa vreun baiat pe acolo si cand il gasesti incearca sa te pui in vorba cu el usor si asa se face trebuie sa fii genul lui si incearca sa nu mai fii asa obsedata sau vezi cu ce se imbraca fetele de la tine din clasa care au prieten si a2a zi imnracate la fel, dar mai iesit din comun.Fii tuu! BAFTAA!

| An0niiim a răspuns:

Off:*

Am fost asa cand eram prin clasa a 5laughing atunci nu aveam nevoie de un prthappyiar atunci cand am avut si chiar mi-a placut de candvathinking tupeuu a venit de la sine

bine eu am avut si prieteni care m-au ajutat sa numai fiu asa... vorbeste cu prietenele tale sa te integreze si pe tine in grupul lor si o sa vezi ca te vei simti ciudat la inceput da` apoi te vei obisnui:* si ti se va parea ceva normal sa schimbii baietiismughee hee glm:* Ideea e ca trebuie sa incerci sa te integrezi

sau mai ezista o varianta cand un baiat te place exact asa cum esti...cuminte si timida Iar baiatul ala te`ar putea ajutathinking sa aiba rabdare cu tine si iti va da incredere.Ori baiatul e la fel ca tine si nu se rezolva nimic fiind ambii timizi

Iti urezz succes:*

Sper ca te-am ajutaatblushing Fundaa?big grin

| AnonimulxD112 a răspuns:

Ohh`sad
Imi pare rau. dar unde un sfat :*
Daca ai prieten staii cateva luni/saptamani/zile sau depinde... si se desp de tine simtii senzatia aia de vine sa te omorii. dar e mai bine fara iubit dacat cu`.
Va venii baiatul perfect la momentul potrivit.
Si eu am fost timida dar uite un sfat`winking
De exemplu dupa la un magazin cumparatii niste haine de alea beton, misto... si maine intra la jumatatea orei.winking incepii sa ai atitudine `winking si nici nu il bagii in seama pe profesor `winking
Pe cand sa te ducii la banca iti arunci ghiozdanul pe banca asa cu atitudine si incepii sa iti ridicii picioarele pe masa.` si incepii sa ascultii muzicaa. si ora aia facii ce tziam spus eu... in timpul pauzeii faci la fel... daca cineva comenteaza ii spuii hai du-te i biiippp ia energie si controleazate, veii deewnii diva scolii, incepe sa devii sau fita scolii, vezii tuu:* Mult norocc

| Kiduletsss a răspuns:

Ejtii frumasaa(spuii tu).Ia-ti inimaa in dintiiii si punetee cu unuuu.Ji cu grupurile ''tari'' cum le zici uu sa nu iti fie rusinee sa te bagi in elee.Eu sunt abiaa a 8aaa si credemaa nu sunt ajaa frumoasaa dar am fost cu 100 de baietii.Cautati un baiat mai jmeker si combinativaa...:*
P.Sbig grincee esti ajaa timidaa? Cred ca nu ai fumat in viataa taa.Nupp?winking