| MoNsTeR a întrebat:

in aprilie fac 15 ani si stiu ca po sa merg sa fac ceva si sa castig bani (cu acordul ambilor parinti). ma refer la perioada verii.stiu ca o sa ziceti de ex: esti prea tanar. ai timp toata viata sa muncesti etc. dar eu in perioada in care nu sunt la scl.mai ales vara ma culc pe la 3-4 si abia imi vine sa ma scol pe la 12-13(daki soarebig grin). sapoi eventual lenevesc la klc sau tv pana seara cand ma pun in pat iar la tv pana adorm.sau daca nu. ma duc la strand unde stau de pe la 2-3 pana la 7-8 seara.atunci e drept ca ma culc mai repede ca ma trage apabig grin.sau ma duc la fotbal cu prietenii.si as vrea sa fac ceva de ex de la 8-14 sa fac ceva.sapoi acasa sau la strand.adica ma gandesc ca mi sar mai echilibra intr-un fel si mie programu. daca ati fost angajati pe perioada verii sau cunoasteti cazuri. ce parere au avut. unde au lucrat.si cati bani au primit(sigur ca nu ma astept la cine stie ce.). si daca aveti idee km unde as putea lucrabig grin.sunt baiat am circa 1:70 si 79 kgbig grin.mentionez ca parintii au incredere in mine si imi dau bani daca vreau sa merg undeva la un suc sau daca vreau sa-mi iau nu stiu ce prostie.sau imi dau de ex 100 de lei la 1/2 luni sau cand am nevoie.nu-i cheltui pe toti ca n-am pe ce...au venituri medii.si mnah.as vrea sa am si eu banii mei cat de catbig grin.pentru excursii sau nu stiu cebig grin.si nu numai pentru bani as vrea sa ma angajez ci si ca sa-mi ocup timpu liber

Răspuns Câştigător
| Dediii. a răspuns:

Pai singurele job-uri pentru persoane peste 14 ani sunt: Impartitul de pliante la blocuri, vara la orange si la vodafone cauta tineri sa stea in fata si sa imparta fluturasi, exista diverse terase unde angajeaza chelneri cu program de 4 ore, sau la chestiile cu popcorn si sucuri mai sunt, la mec parca angajau. si cam atat. Dar ai de unde alege si sper sa-ti gasesti ceva pentru ca din ce ai scris ai un program"minunat" pe timp de vacanta. Bafta!

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Degeaba iti dau bani parintii, daca nu te-au invatat si multa gramatica a limbii romane. In rest nu avem ce sa discutam.

| User a răspuns:

Eu stiu ca de la 16 poti.

| StilSanatos a răspuns:

Draga elena, sunt sigura ca si u knk scrii p aces site mai faci greseli,, asa ca nimeni nu e perfect...pai s3by poti sa imparti pliante, la chioscuri de ziare, etc,

| medex3 a răspuns:

Eu am 14 Jumate... Si la 15-16 ma duc in vacanta de vara sa muncesc. M'am saturat sa tot cer la mm si la tt. Oricum imi ajung bani o luna...Nu sunt pretentioasa. Poti sa te inscrii de pe acum pe Ejobs, Bestjobs etc.etc si pana in vara o sa gasesti cate ceva. Poate chiar gasesti sa faci la pc tongue. In timpul scolii iti ies cativa bani. Sper ca te'am ajtatwinking

| corado a răspuns:

Seby legea interzice angajarea minorilor sub 16 ani! Si nici atunci practic nu esti angajat, decat dupa ce implinesti varsta de 18 ani! Dar in perioada 16-18 ani poti lucra undeva cu acordul parintilor, semnand un contract de colaborare intre tine si firma respectiva! E bine sa muncesti de mic, inveti sa pretuiesti banul dar si mai important este sa te ti de acest servici si sa nu renunti dupa 2-3 saptamani! Iti formezi un caracter, o personalitate! Practic e o lupta intre tine si tine! Fa tot posibilul sa nu o pierzi, castigo!
Multa bafta si sper sa gasesti totusi ceva!

| MoNsTeR explică:

@elena. daca nu tzai dat seama textu pe care l-am scris este o intrebare la care astept un raspuns.Nu un CV pentru angajare la vreo scoala.asa ca nu mai fa pe desteapta cu mine ca nu tine. daca nu poti sa majuti cu nc macar taci naibii

| OnWeed a răspuns:

Si eu am tot 15 ani si chiar astazi am discutat cu cineva care a lucrat la impartit pliante (slujba de copii practic) 3 ani si mi-a zis ca nu mai angajeaza nici o firma pe nimeni sub 17 ani, asa ca nu cred ca o sa gasesti pe nimeni sa te angajeze decat daca nu ai niste cunostinte pe undeva big grin

Bafta.