| BiscuiteCuCiocolataa a întrebat:

In legatura cu testele acelea initiale unice trimise de la minister.Am auzit ca nu se trec notele in catalog, dar trebuie sa luam nota mare ca ne ajuta sa intram la liceu. E adevarat? Daca nu, imi explicati va rog care e faza cu testele astea straight face? Funda.Multumesc.

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Eu nu am auzit nimic legat de faptul că ți-ar influența media de intrare la liceu, ci doar ca să-și facă ei o statistică. Nu cred că are sens să te stresezi, bine nici nu le neglija total.

http://www.adevarul.ro/......44649.html
Baftă!

| princess97 a răspuns:

Noua ni s-a spus ca aceste teste se dau pentru a monitoriza si controla elevii deoarece au fost note mici la bac si de aceea se dau aceste teste... pentru ca s-au dat vina si pe prof ca dau note mari doar asa fara ca elevul sa invete
si dupa cate ni s-a mai spus se vor da in total 3,, dar nu stiu sigur

| Mihaela_4701 a răspuns:

Nu. nu te ajuta cu nimic. testele acelea se dau dupa 2 saptamani de recapitulare, la fiecare materie. vin din partea ministerului si sunt obligatorii. Si testele acestea se dau pentru a sti profesorul ce ati uitat si ce mai stiti. adica de la ce nivel sa porneasca cu materia. si nu. nu se trec in catalog!

| AkexD a răspuns:

Prin acest test o sa`si dea seama ca mai mult de 50% din elevii romani sunt paraleli cu scoala.de asta si-au dat seama si la bac,iar acum insista cu tot felul de chestii, pbb pentru ca vor sa vada anul acesta cat de grele sa fie subiectele de bac.
Elevul roman nu e prost, elevul roman este incarcat cu tone de materie pe care nu le poate intelege.
Auzi... celor de clasa 1 le-a pus la sfarsitul anului test de promovare, cum dadeam eu in clasa a 4a...straight face.
Citez cuvintele unui ministru adresandu`se cadrelor didactice : "Un cuvant am sa va spun, va multumesc"

| narcisaisa a răspuns:

Si eu am sa dau iar diriginta ne-a zis ca se dau pentru a vedea nivelul copiilor si pentru a vedea profesorii la ce ar trebui sa mai lucreze cu ei

| dani33la a răspuns:

Nu cred ca ne ajuta sa intram la liceu... sunt doar asa ca sa vada ei daca ai regresat sau ai progresat... deci c-am ata happy