| Ofiintă a întrebat:

Buna,

In ultima vreme am foarte mult de invatat, problema este ca veioza de pe birou simt ca imi deranjeaza ochii.Simt ca lumina este prea puternica si se reflecta in ochi iar din cate am auzit lumina slaba oboseste ochii.
Chiar este o urgenta pentru ca nu vreau sub nicio forma sa imi afecteza ochii. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| raulinho0805 a răspuns:

Pune un bec mai slab dar ai grija intensitatea luminii nu se masoara in wati se masoara in luxi, puterea becului e exprimatain wati. Sunt becurii aparute economice care consuma putin de exemplu cu ioni si cele mai economice cu led.Cu cat eficienta lor creste privind consumul de energie in special e clar ca si numarul de wati scade prin urmare Watt nu e un indicator de alegere a becului avand in vedere diversitatea modelelor de becuri aparute.Indicatorul care iti arata cat de luminos e un bec e intensitatea luminoasa care se exprima in lucsi. De exemplu la tine la veioza cred ca e bun un bec cu filament de 30 watt 35 cred ca s ar potrivi dar acesta nu ti l recomand becul cu filament deoarece are lumina galbena si nu e indicat ochiilor, lumina trebuie sa fie asemanatoare cu cea de afara sa fie lumina alba, de la lumina galbena te dor ochii indiferent de intensitatea ei si nu e placuta. Mai placuta e lumina alba.Iti recomand becul cu led http://www.iluminat-ieftin.ro/Becuri-LED-pentru-Veioze.
Din gama diversa de pe siteul asta poti folosi becul de 5 w cu 310 lm (lm e intensitatea luminoasa dupa care tu trebuie sa te orientezi ). Bafta la invatat!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Sa schimbi becul veiozei si sa iti iei una care crezi ca te avantajeaza, ori schimba pozitia veiozei.
Foloseste-te de lumina naturala a zilei si nu mai invata seara.
O seara buna happy

| Ofiintă explică (pentru caramela):

Buna,
este inevitabil sa nu invat seara avand in vedere la cat de repede se intuneca si adaugand faptul ca ajung acasa doar la 15:00 happy Am un bec de 75 W dar se reflecta in ochi, am cautat alte pozitii dar imi jeneaza in continuare ochii.
Cred ca voi schimba si veioza si am sa ma interesez pentru un bec potrivit.
Multumesc pentru raspuns!

| floresdemayo a răspuns (pentru Ofiintă):

Schimbă becul, cu unul de 40 W. Și așează veioza în stânga ta.
Informează-te și de aici:
http://forum.softpedia.com/topic/987440-cel-mai-bun-bec-pentru-studiu/

| caramela a răspuns (pentru Ofiintă):

Ar fi indicat si un control de rutina, poate ai o problema oftalmologica.
Nu strica daca te vede un medic.
O zi buna happy

| Alex_Toma_1985 a răspuns:

Îti recomand un bec care nu ti afecteaza ochii cand te uiti la lumina sunt becuri. Speciale pentru veioza